Czy warto kopać kryptowaluty?
10 Lip

Czy warto kopać kryptowaluty?

Ostatnio w internecie coraz większą popularnością cieszy się temat zarabiania na kryptowalutach, zarówno na spekulacji (zarabianiu na różnice w cenie zakupu/sprzedaży) jak i na wydobyciu (mining, głównie GPU). Zainteresowanie to mocno podkręciła ( a może głównie spowodowała) hossa na rynku kryptowalut. Od marca tego roku, wartość większości walut wzrosła od kilku do kilkunastu razy,nic dziwnego, że wiele osób zaczęło dostrzegać potencjał inwestycyjny kryjący się w kryptowalutach.

Pierwsza polska giełda kryptowalut

Przeczytaj także: jak zarobić 25% na kryptowalutach w dwa dni!

Na początku był Bitcoin..

Od powstania Bitcoina, każdy to posiadał w domu odpowiedni sprzęt, mógł kopać tę kryptowalutę. Z początku proces kopania obsługiwany był głównie przez procesor, jednakże później, po podniesieniu się stopnia trudności, kopanie za pomocą CPU stało się nieopłacalne, a więc przeskoczono na kopanie za pomocą kart graficznych. Niestety w latach 2013, w okresie ostatniej bańki Bitcoin, także kopanie za pomocą GPU przestało być opłacalne, przeskoczono zatem na specjalne dedykowane maszyny zwane ASIC. Potem przyszło załamanie, które spowodowało, że większość maszyn ASIC nie jest w stanie na siebie zarobić, a że były zaprojektowane głównie do kopania, nie można było ich „przebranżowić” więc zalały rynek wtórny – problem w tym, że nikt już nie chciał ich kupić. W tamtym okresie inwestorzy ponieśli dotkliwe straty.

Czytaj także:  Koniec giełdy BTC-e?

Powyższa historia pokazuje jak sposób wydobycia ewoluuje oraz jakie niesie ze sobą niebezpieczeństwa, jak łatwo z na pozór intratnego przedsięwzięcia, zmienia się w przynoszący straty biznes. Obecnie na kopaniu bitcoinów zarabiają głównie wielkie chińskie kopalnie które mają dostęp do taniego prądu, kopanie BTC w warunkach domowych jest całkowicie nieopłacalne. Powstało także wiele kopalni które udostępniało swoją moc obliczeniową do kopania, dzięki czemu inwestor nie musiał budować własnej koparki tylko kupował udziały w wydobyciu urobku z kopalni. Większość tych firm niestety zamknęło swoja działalność ze względu na spadek opłacalności wydobycia, lub po prostu z premedytacją, gdyż ich pierwotnym celem było wyciągnięcie pieniędzy od naiwnych i chciwych osób.

kurs kryptowaluty bitcoin
Kurs bitcoin

Kopanie kryptowalut dzisiaj

Obecnie mamy ciągle utrzymującą się bańkę na Bitcoinie i innych kryptowalutach. O ile Bitcoina można dzisiaj kopać na wyspecjalizowanych maszynach, o tyle inne kryptowaluty kopie się głównie za pomocą kart graficznych co ma decydujące znaczenie gdyż w przypadku podniesienia się poziomu trudności wydobycia jednej z kryptowalut, możemy bez problemu przerzucić się na inną. Jeżeli będziemy chcieli całkowicie wyjść z tematu kryptowalut, naszą koparkę możemy wtedy sprzedać w całości lub na części – karty graficzne są bardziej uniwersalne niż dedykowane urządzenia do kopania bitcoinów. Należy zauważyć, że kiedyś też nikt nie myślał o powstaniu specjalnych układów dedykowanych tylko wydobyciu Bitcoinów. Już teraz czołowe karty graficzne które można używać do kopania mają horrendalne ceny, a ich dostępność jest mocno ograniczona.

Przeczytaj także: Jak zarabiać na kryptowalutach

Czy warto wydobywać kryptowaluty?:

Minusy:

Zanim zbudujemy naszą koparkę kryptowalut, należy wybrać walutę oraz sprawdzić opłacalność jej wydobycia. W sieci znajdziemy wiele kalkulatorów które pozwolą nam obliczyć w przybliżeniu moc obliczeniową GPU, oraz szacowane zużycie prądu. Na podstawie tych danych będziemy mogli zacząć projektować nasze urządzenie.

Czytaj także:  Kiedy inwestować w kryptowaluty? TERAZ!

Bezwzględnie należy zwrócić uwagę na rosnącą trudność wydobycia danej waluty! Jeśli dziś jesteśmy w stanie wykopać 1 ETH, to może się okazać, że za miesiąc nasza moc wydobycia spadnie o połowę, właśnie z przyczyny wzrostu trudności rozwiązania bloku – w najgorszym przypadku, zostaniemy z koparką która nie może na siebie zarobić. Sytuacja podobna do tej, która miała miejsce w przypadku Bitcoina, jednakże uniwersalny model rozwiązywania zadać za pomocą GPU daje nam możliwość przerzucenia mocy wydobywczych na inną walutę.

Obliczając koszty związane z koparką oprócz oczywistych kosztów niezbędnych do zakupienia sprzętu, oraz energii elektrycznej należy także doliczyć koszty obsługi sprzętu, oraz nieprzewidziane trudności (przerwy w dostawie Internetu, prądu, awarie sprzętu).

Jeśli chcemy na [poważnie zając się kopanie i utrzymywaniem z kryptowalut – należy założyć działalność, która w polskich realiach nie jest zbytnio opłacalna i generuje spore stałe koszty.

Kolejną sprawą jest kwestia obsługi koparki. Czy potrafisz samodzielnie zadbać o ciągłość wydobycia? Na bieżąco aktualizować soft?  Samodzielnie przełączać koparkę między walutami? Dokonywać bieżących napraw?

Plusy:

Jeśli znamy się na komputerach, potrafimy składać i optymalizować sprzęt, wiemy jak podkręcać karty graficzne oraz bilansować stosunek zużywanej mocy do wydobycia, do tego mamy wiedzę makroekonomiczną i potrafimy czytać wykresy giełdowe, oraz kapitał na zakup koparki, lub podzespołów z których sami takową zbudujemy, możemy spróbować swoich sił na rynku kryptowalut.

Czytaj także:  Bitfinex i Bitbay przenoszą się do Europy

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę fakt, że rynek kryptowalut jest niezwykle dynamiczny (zmiany algorytmu, kursu walut) co wpływa na fakt zmiany ceny nawet o kilkadziesiąt procent, fakt zaistnienia problemów technicznych, zawodowym kopaniem kryptowalut powinni się zająć tylko prawdziwi pasjonaci którzy posiadają nie tylko wiedzę techniczną ale i ekonomiczną oraz stricte traderską. Jeśli do wykopywania kryptowalut podejdziemy pod kątem biznesowym, może się okazać, że jest więcej minusów niż plusów, a kopanie może okazać się po prostu nieopłacalne. Należy bardzo uważać na kopalnie które oferują kupno udziałów w kopaniu kryptowalut, zwłaszcza na osoby które takie udziały sprzedają. Mają one w tym interes, bo budują tzw „strukturę sprzedażową” – model znany z MLM, ich zadaniem jest napędzić jak najwięcej osób do takiej kopalni i czerpać z niej zyski, samemu nie będąc na tyle głupim by w to wchodzić. Jak pokazała historia, wiele takich przedsięwzięć to zwykle scamy nastawione na ograbienie nieświadomych ludzi chcących zarobić na fali popularności kryptowalut. TUTAJ możecie przeczytać bardzo ciekawy wątek na jednym z forów, na temat wtopy właśnie w taki sposób. Kopalnię tę mocno reklamuje na YouTube kilku panów, nie będę wymieniał nazwisk ale ludzie którzy są w temacie wiedzą o co chodzi. Wątek ten jest prowadzony od 2 lat, więc na bieżąco możecie śledzić gasnący entuzjazm hypemanów tej kopalni, oraz rozwój sytuacji i sami możecie ocenić (nie)opłacalność tego przedsięwzięcia. Spora część tych kopalni nigdy nie odzyskała zainwestowanych w przedsięwzięcie pieniędzy.