Skąd bierze się cena bitcoin?
09 Gru

Kurs Bitcoin

Cena Bitcoin – skąd bierze się cena bitcoin?

Ogólną odpowiedzią na pytanie „skąd bierze się cena bitcoin?” są podstawowe prawa rządzące rynkiem:  podaż i popyt. Ustalenie ceny bitcoina pojawia się na styku popytu między nabywcami a podażą sprzedawców. Przystosowując ten model do Bitcoin, oczywiste jest, że większość podaży jest kontrolowana przez wczesnych użytkowników, którzy kupili niegdyś większą ilość bitcoinów oraz  górników. Aktualnie wiele osób twierdzi, że obecnie bitcoin jest bańką spekulacyjną. Ale żeby wiedzieć czy tak naprawdę jest, musimy znać czynniki kształtujące cenę tej kryptowaluty. Poniższy wykres pokazuje dynamikę wzrostu ceny bitcoin na giełdzie bitbay:

Pierwsza polska giełda kryptowalut
skąd się bierze cena bitcoin? - kurs bitcoin
kurs bitcoin

Jak widać, przez ostatnie pięć miesięcy bitcoin zyskał na wartości 1000%.

Skąd bierze się cena bitcoin – podaż

Zainspirowany rzadkością złota, Bitcoin został zaprojektowany, aby mieć stałą dostawę 21 milionów monet, z których ponad połowa została już wyprodukowana.  Wielu początkujących inwestorów w bitcin było na tyle przewidujących lub na tyle szczęśliwych, aby zdobywać, kupować lub wydobywać ogromne ilości bitcoinów, zanim ta najpopularniejsza kryptowaluta zyskała znaczącą wartość. Najbardziej znanym z nich jest twórca Bitcoin, Satoshi Nakomoto.

Uważa się, że Satoshi posiada milion bitcoinów lub około 4,75% całkowitej podaży (21 milionów). Gdyby Satoshi zrzucił te monety na rynek, nadmiar podaży podkopałby cenę. To samo dotyczy każdego ważniejszego posiadacza (tzw. wieloryby). Jednak każda racjonalna osoba dążąca do zmaksymalizowania swoich zysków rozłożyłaby swoją sprzedaż w czasie, aby zminimalizować wpływ na cenę.

Górnicy obecnie wykopują około 3 600 bitcoinów dziennie, z których część sprzedaje się na bieżące pokrycie kosztów energii elektrycznej i innych wydatków biznesowych. Dzienny koszt energetyczny całego wydobycia szacowany jest na około 500 000 USD. Podział tej sumy według aktualnej ceny BTC/USD zapewnia przybliżenie minimalnej liczby bitcoinów, które górnicy dostarczają rynkom codziennie.

Czytaj także:  Budujemy koparkę kryptowalut - zasilacz

Skąd bierze się cena bitcoin – popyt

Przy obecnym dochodzie z wydobycia wynoszącym 12,5 BTC za rozwiązanie blokowe, popyt na wydobywane bitcoiny wzrasta o około 4% rocznie. Wartość ta gwałtownie spadnie w 2020 r., kiedy nastąpi następny fork. Cena bitcoina rośnie, mimo tak wysokiej dynamice wydobycia. Ten fakt wskazuje na wyjątkowo silny popyt. Każdego dnia kupujący absorbują tysiące monet oferowanych przez górników i innych sprzedawców. Popularnym sposobem mierzenia popytu od nowych podmiotów na rynku jest monitorowanie danych dotyczących trendów Google (od 2011 r. Do chwili obecnej) dla wyszukiwanego hasła „Bitcoin”. Takie odzwierciedlenie zainteresowania publicznego wykazuje silną korelację z ceną. Wysoki poziom zainteresowania może wyolbrzymiać działania cenowe; doniesienia mediów o rosnących cenach bitcoin przyciągają chciwych, niedoinformowanych spekulantów, tworząc sprzężenie zwrotne – bańkę spekulacyjną. Zwykle taka bańka prędzej czy później pęka co prowadzi do katastrofy i załamania rynku. Bitcoin doświadczył co najmniej dwóch takich baniek i prawdopodobnie będzie ich jeszcze kilka w przyszłości.

Zacznij zarabiać na bitcoin!

Bitbay polska giełda kryptowalut
Bitbay polska giełda kryptowalut

Zainteresowanie bitcoinem

Poza specjalistami, których początkowo bitcoin przyciągnął jako  rozwiązanie problemów technicznych, ekonomicznych i politycznych,szybkie wzrosty tej kryptowaluty, zainteresowanie opinii publicznej było historycznie stymulowane blokadami bankowymi i kryzysem walutowym. Obecnie powstają kolejne firmy które są gotowe przyjmować bitcoin jako walutę w rozliczeniach. Możesz o tym przeczytać TU i TU.

Jak przewidzieć kurs Bitcoin? Co ma wpływ na cenę?

Blokady bankowe

Prawdopodobnie pierwszym przykładem ograniczenia dostępu do środków finansowych na koncie, była blokada bankowości WikiLeaks pod koniec 2010 roku, w wyniku której VISA, MasterCard, Western Union i PayPal przestały przetwarzać darowizny na WikiLeaks. Na prośbę Satoshi, Julian Assange powstrzymał się od zaakceptowania darowizn w firmie bitcoina do połowy 2011 roku. Niemniej jednak to wydarzenie rzuciło cień na wyjątkową wartość Bitcoin jako odpornego na cenzurę pieniądza elektronicznego. Ostatnia taka blokada miała miejsce, gdy MasterCard i VISA znalazły się na czarnej liście Backpage.com, witryny w stylu Craigslist, która wymienia między innymi usługi dla dorosłych.

Czytaj także:  Koparka kryptowalut co to jest?

Dostawcy usług dla dorosłych, których źródła utrzymania są uzależnione od takiej reklamy, nie mogą za nie zapłacić żadną inna walutą oprócz Bitcoin. Mówiąc o bitcoinie, nie można uniknąć wzmianki o rynkach narkotykowych i konotacji tej kryptowaluty z siecią darknet. Podczas gdy najbardziej niesławne miejsce, które nagminnie używało płatności w Bitcoin – Silk Road, zostało zamknięte przez amerykańskie służby, handel kontrabandą za pomocą bitcoina, w dalszym ciągu trwa nieprzerwanie w sieci darknet. Chociaż tylko 5% brytyjskich użytkowników przyznało się do kupowania narkotyków za pomocą Bitcoin, liczba ta jest prawdopodobnie zaniżona ze względu na ryzyko prawne. Kontrowersje w mediach dotyczące rynków darknetu spowodowały prawdopodobnie, że na alternatywną walutę jaką jest bitcoin zwróciło uwagę wiele osób, które inaczej by się nią nie zainteresowały.

Skąd bierze się cena bitcoin – kryzysy walut fiat

Wykres wygenerowany na Trading View.com

Portfel Bitcoin może być o wiele bezpieczniejszy niż konto bankowe. Cypryjczycy doświadczyli tego na własnej skórze, gdy ich oszczędności zostały skonfiskowane na początku 2013 r. Zdarzenie to zostało zgłoszone jako powodujące wzrost cen bitcoin, ponieważ oszczędzający przeliczyli względne ryzyko oszczędzania w banku w stosunku do inwestycji w Bitcoin, co spowodowało znaczny wzrost popytu na tę kryptowalutę.  Kolejnym klockiem domina, który upadł była Grecja, gdzie w 2015 r. nałożono ścisłą kontrolę kapitału. Grecy byli poddawani dziennemu limitowi wypłaty w wysokości 60 €. Bitcoin ponownie wykazał swoją wartość jako pieniędzy bez centralnej kontroli. Wkrótce po kryzysie greckim Chiny zaczęły dewaluować juana. Chińscy oszczędzający zwrócili się do bitcoina, aby chronić ich zgromadzone bogactwo.

Obecnym pozytywnym czynnikiem wpływającym na cenę bitcoinów, a przynajmniej percepcję, jest „argentyńska sytuacja” – świeżo wybrany prezydent Argentyny, Mauricio Macri, zobowiązał się położyć kres kontroli kapitału, co wyeliminowałoby duże różnice między peso oficjalnym a czarnym rynkiem. Kursy walutowe / USD Argentyńczycy, którzy mogą kupować bitcoiny za pomocą czarnorynkowych dolarów, prawdopodobnie unikną znacznego finansowego bólu.

Czytaj także:  Nagły wzrost ceny bitcoin. Co się dzieje?

Skąd bierze się cena bitcoin manipulacje ceną na rynku

Żadna dyskusja o cenie Bitcoina nie byłaby kompletna bez wzmianki o roli manipulacji na rynku w zwiększaniu zmienności cen. W tym czasie Bitcoin osiągał rekordową wysokość powyżej 1000 USD, częściowo dzięki automatycznym algorytmom transakcyjnym lub „botom” działającym na giełdzie Mt. Gox. Wszystkie dowody sugerują, że te boty działały nieuczciwie pod kierunkiem operatora giełdowego, Marka Karpelesa, podbijając cenę fantomowymi funduszami. Mt. Gox był wtedy główną giełdą bitcoinów i niekwestionowanym liderem rynku. W dzisiejszych czasach istnieje wiele dużych giełd, więc upadek jednej giełdy, nie będzie miał tak dużego wpływu na cenę.

Cena bitcoin – obostrzenia rządowe

Główne zagrożenia  Mówi się, że Bitcoin jest projektem eksperymentalnym i jako taki jest bardzo ryzykownym aktywem. Istnieje wiele negatywnych czynników wpływających na cenę, z których najważniejszym jest ryzyko legislacyjne rządu, który zakazuje lub ściśle reguluje działalność związaną z bitcoinami. Ryzyko, że sieć bitcoin stoi na rozwidleniu różnych ścieżek rozwoju, może również mieć wpływ na cenę. Ryzyko niesie pojawienie się wiarygodnego konkurenta, który być może przy wsparciu głównych (centralnych) banków, mogłoby spowodować, że Bitcoin straci udział w rynku w przyszłości.

 

Skąd bierze się wartość Bitcoin? Podsumowanie

Ostatecznie odpowiedź na pytanie „skąd bierze się cena bitcoin” i dlaczego akurat jest tyle wart, można odpowiedzieć, że jest ostatecznie warty tyle, za ile ludzie go kupują i sprzedają. To często jest tak samo kwestią ludzkiej psychologii, jak kalkulacją ekonomiczną. Nie pozwól, aby emocje dyktowały twoje działania na rynku; najlepiej to osiągnąć poprzez określenie strategii i trzymanie się jej. Jeśli Twoim celem jest gromadzenie Bitcoin, dobrym sposobem jest odłożenie na stałe stałej kwoty w każdym miesiącu, aby kupić bitcoiny, bez względu na cenę. Z biegiem czasu ta strategia (znana jako uśrednianie kosztu dolara) pozwoli ci akumulować bitcoiny po przyzwoitej średniej cenie, bez stresu związanego z próbami przewidywania niekiedy dzikich wahań ceny Bitcoina.

 

Leave A Comment