30 Cze

Koparka kryptowalut co to jest?

Koparka kryptowalut co to jest? – Koparka kryptowalut to superkomputer nastawiony na moc obliczeniową kart graficznych. Koparka kryptowalut składa się z takich samych elementów jak zwykły komputer, jedynie co ją wyróżnia to większa ilość kart graficznych (zazwyczaj od 4 do 6ciu), większa ilość wiatraków oraz znacznie mocniejszego zasilacza – zazwyczaj 1300 W.

Pierwsza polska giełda kryptowalut

PRZECZYTAJ TAKŻE: RANKING PŁYT GŁÓWNYCH DO KOPANIA KRYPTOWALUT

Koparka kryptowalut zużycie energii

Koparka kryptowalut wyposażona w 6 kart graficznych potrafi zużyć ok 650 – 800 W, co przy cenach prądu rzędu ok 0,55 gr/kWh daje nam ok 0,44 gr za godzinę pracy urządzenia. Ceny zużycia energii w Polsce możecie sprawdzić TUTAJ. 

Czytaj także:  Skąd wziąć bitcoin?

Skąd wziąć koparkę kryptowalut.

To proste – najlepiej zbudować samemu. Mimo, że wiele osób mówi, że jest to trudne nie wykonalne dla zwykłego człowieka, to takie osoby zazwyczaj zarabiają na sprzedaży takich urządzeń, i najzwyczajniej w świecie mają interes w tym żeby ludzie tak myśleli. Jednak złożenie koparki do kryptowalut nie różni się zbytnio od złożenia komputera, należy jedynie zapoznać się z parametrami poszczególnych podzespołów tak, aby optymalnie skonfigurować sprzęt.

Budowa kryptokoparki

Karta graficzna

Najważniejszym parametrem który nas interesuje przy budowie koparki do kryptowalut jest współczynnik mh/s (megahash na sekundę). Współczynnik ten określa moc przerobową danej karty w wydobyciu kryptowalut. TUTAJ znajduje kalkulator w którym możecie zobaczyć jaką moc obliczeniową posiadają czołowe karty graficzne używane przy wydobyciu kryptowalut. Ja polecam karty graficzne posiadające od 6 GB pamięci operacyjnej, karty z mniejszą ilością ramu są poprostu nieopłacalne przy wydobyciu. Najlepszymi kartami graficznymi do kopania to karty:

  • Radeon R9 380 8 GB (20 mh/s)
  • Radeon Fury r9 8GB (29 mh/s)
  • Radeon RX 470 8GB (26 mh/s)
  • Radeon 480 8 GB (29 mh/s)
  • GTX 1060 8 GB (21 mh/s)
  • GTX 1070 8 GB (28,5 mh/s)
  • GTX 1080 8 GB (23,3 mh/s
Czytaj także:  Czy warto kopać kryptowaluty?

Polecam oferty ceneo, tam można najtaniej kupić karty graficzne:


Procesor

Przy budowie koparki kryptowalut nie jest potrzebny superszybki procesor. Wszystkie procesy wydobywcze zachodzą w pamięci karty graficznej, dlatego tak ważna jest duża ilość pamięci operacyjnej zainstalowanej na karcie. Do poprawnej pracy koparki kryptowalut jest potrzebny najzwyklejszy procesor.

Dysk twardy

Dysk twardy jest potrzebny jedynie do zainstalowania systemu operacyjnego. Podobnie jak w przypadku procesor, nie potrzeba tutaj zaawansowanej technologii, ani najnowszych modelów, zwykły dysk ssd zrobi robote.

Aktualne ceny najtańszych ofert dysków można zobaczyć na Ceneo:


Chłodzenie

tutaj warto zainwestować w sprzęt lepszej klasy, chłodzenie jest niezwykle ważne dla wydajności  i żywotności kart graficznych. Dobrze chłodzona karta graficzna kopie więcej kryptowalut, dlatego lepiej kupić porządny sprzęt który zapewni wydajne chłodzenie.

Czytaj także:  NiceHash wspiera wydobycie SiaCoin! Pobierz górnika TUTAJ!

PRZECZYTAJ TAKŻE: RANKING NAJLEPSZYCH KART GRAFICZNYCH DO KOPANIA W 2018 ROKU!