Kopanie kryptowalut
06 Mar

Kopanie kryptowalut od A do Z

Kopanie kryptowalut to niezwykle gorący temat. Widząc lawinowy wzrost cen kryptowalut wiele osób zaczyna interesować się tematem kopania kryptowalut oraz technologią blockchain. Poniższy artykuł wyjaśnia podstawowe pojęcia które pomogą zrozumieć Ci cały proces wydobycia kryptowalut.

Pierwsza polska giełda kryptowalut

Skąd biorą się kryptowaluty?

„Produkcja” kryptowalut nie jest podobna do zwykłych pieniędzy. Nie ma centralnego organu wydającego nowe notatki; zamiast tego bitcoiny (lub litecoiny lub dowolne inne tak zwane „monety alfa”) są generowane w procesie zwanym „wydobywaniem”. Czym więc jest wydobywanie lub kopanie kryptowalut i jak cały ten proces działa? Kopanie kryptowalut odbywa się dwoma metodami:  Proof of Work (kopanie za pomocą koparki) oraz Proof of Stake (im więcej mamy waluty na koncie, tym więcej jej się generuje).

Na czym polega kopanie kryptowalut?

Kiedy słyszysz o wydobywaniu bitcoinów, wyobrażasz sobie, że monety są wydobywane z ziemi. Bitcoin nie jest fizyczny, więc dlaczego proces uzyskiwania go nazywamy to wydobyciem?

Dzieje się tak, ponieważ sam proces jest podobny do wydobycia złota. Bitcoiny istnieją w projekcie protokołu (tak jak złoto istnieje pod ziemią), ale nie zostały jeszcze upublicznione czyli, można powiedzieć – wydobyte (tak jak złoto nie zostało jeszcze wykopane). Protokół bitcoin przewiduje, że w pewnym momencie będzie istniało 21 milionów bitcoinów. Tym, co robią „górnicy”, jest upublicznianie monet po kilka naraz.

Wydobycie bitcoina to nagroda za tworzenie bloków sprawdzonych transakcji i włączanie ich do struktury Blockchain. Rzeczywistym procesem kopania jest kompilacja ostatnich transakcji w bloki w łańcuchu zwanym blockchain w celu rozwiązania zadań kryptotograficznych w których zapisane są poszczególne dane transakcji: adresy portfeli osób biorących udział w transakcji, kwota jaką przesłąno. Osoba, która pierwsza rozszyfruje tę transakcję a zaszyfrowane dane zostaną potwierdzone przez sieć,  może umieścić następny blok na blockchain i zbierać nagrodę, którą jest opłata transakcyjna związane z transakcjami przeprowadzanymi w bloku, wraz z nowo wydaną monetą, której kwota jest określona jako nagrodę blokową (np: Bitcoin).

PRZECZYTAJ TAKŻE: CO TO JEST BITCOIN?

Trudność obliczania skrótów również się skaluje – każdy nowy blok bitcoinów staje się trudniejszy do wydobycia. Teoretycznie zapewnia to stałą prędkość tworzenia nowych bloków, gdyż trudność wydobycia rośnie wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej sieci.

Wiele kryptowalut ma również ograniczony limit ilości jednostek, jakie można kiedykolwiek wygenerować. Na przykład na świecie będzie tylko 21 milionów Bitcoinów. Po tym, wydobycie nowego bloku nie wygeneruje żadnych bitcoinów w ogóle, a co za tym idzie cena danej jednostki będzie wzrastać, gdyż popyt na daną walutę będzie rósł, a podaż będzie na poziomie zerowym i na rynku będzie ściśle określona ilość kryptowalut – zupełnie odwrotnie niż w przypadku walut FIAT (dolar, yen, funt brytyjski) które są na bieżąco dodrukowywane przez co ich wartość spada (inflacja).

Czytaj także:  Co to jest bitcoin i jak działa?

W praktyce oznacza to, że górnicy konkurują ze sobą, aby obliczyć możliwie najwięcej hashy, w nadziei, że uda im się trafić jako pierwszym, tworząc blok i uzyskać wypłatę kryptowalut.

Co to jest Blockchain?

Aby zrozumieć, jak działa wydobycie kryptowalut, musisz najpierw zrozumieć pojęcie blockchain. Blockchain jest technologią, która leży u podstaw praktycznie każdej kryptowaluty i działa w zasadzie jako zdecentralizowany rekord – lub księga główna – wszystkich transakcji, które zostały przeprowadzone z daną krypto-walutą.

Transakcje są gromadzone w „blokach”, które są następnie uwierzytelniane (sprawdzanie, czy wszystkie transakcje są prawdziwe i zgodne z prawem) przez „górników” (którzy sprawdzają, czy ta sama moneta nie została wydana ponownie przed rozliczeniem transakcji oraz że dane wejściowe a kwoty wyjściowe są zgodne), a następnie kolejny następny blok transakcji jest z nim powiązany. Stanowi to podstawę, na której zbudowane są kryptowaluty, ale także w jaki sposób generowane są nowe jednostki tych walut.

Deszyfracja transakcji

Aby pomyślnie utworzyć blok, musi mu towarzyszyć hash kryptograficzny, który spełnia określone wymagania. Jedynym możliwym sposobem uzyskania wartości kodujące pasującej do poprawnych kryteriów jest po prostu obliczenie jak najwięcej ilości kombinacji liter i liczb na chybił/trafił do momentu, aż otrzymamy pasujący hash. Po znalezieniu odpowiedniego wzoru deszyfrującego powstaje nowy blok, a górnik, który go znalazł, otrzymuje jednostki – kryptowaluty.

Pomyśl o tym jak o jednym z tych konkursów, w których musisz odgadnąć wagę tortu – tylko ty dostajesz nieograniczoną liczbę domysłów i wygrywa pierwszy, który poda prawidłową odpowiedź. Ten, kto może dokonywać przypuszczeń w najszybszym tempie, ma większe szanse na wygraną. Jednostka mocy obliczeniowej używanej w świecie kryptowalut do określenia mocy wydobywczej urządzeń (koparek) to h/s (hash na sekundę). Im wyższa jest ta wartość tym większą wydajność ma dana koparka.

Dla porównania, sieć Bitcoin przetwarza 5.5 kwintyli hashy na sekundę. Jeśli nie masz sprzętu, który może przetworzyć ogromną liczbę obliczeń w bardzo krótkim czasie, twoje szanse na konkurowanie z dużymi operacjami wydobywczymi są nieskończenie małe. Dlatego wielu górników łączy siły, tworząc razem tzw „poole wydobywcze”, dzieląc się mocą obliczeniową i wszelkimi zwrotami wygenerowanymi z ich pracy

Wymagania dotyczące kopania kryptowalut

Podczas gdy kiedyś można było kopać własne kryptowaluty za pomocą zwykłego komputera, w większości przypadków to już nie ma miejsca – patrz: zwiększenie trudności wydobycia. Coraz więcej osób rozpoczyna wydobycie kryptowalut, wymagania sprzętowe niezbędne do kopalnia skutecznie zwiększają się; od umiarkowanie wydajnego procesora, poprzez wysokiej klasy procesor graficzny, do kilku współpracujących ze sobą procesorów graficznych, do specjalizowanych układów zaprojektowanych specjalnie do pracy w kopalniach.

Aby skutecznie kopać najnowocześniejsze kryptowaluty, trzeba wydać co najmniej 3000 dolarów na sprzęt, a także wziąć pod uwagę koszty związane z energię elektryczną, która będzie pobierana przez 24 godziny na dobę. W rzeczywistości większość górników wydaje ogromną większość swoich dochodów z wydobycia przeznacza na pokrycie kosztów eksploatacji swojego sprzętu (prąd + amortyzacja koparki).

Teraz, gdy mamy boom na kopanie kryptowalut, wiele firm i grupy firm (tzw. mining poole) zaczęły wydawać poważne pieniądze na duże powierzchnie magazynowe oraz koparki kryptowalut nie robiąc nic poza próbami wydobywania nowych jednostek Bitcoin, Litecoin, Eter i innych.

Czytaj także:  Czy warto kopać kryptowaluty?
Kopanie kryptowalut - kopalnia kryptowalut
Kopanie kryptowalut – kopalnia kryptowalut

Dla kontekstu, sieć Bitcoin przetwarza 5.5 kwintyli haszy na sekundę. Jeśli nie masz sprzętu, który może przetworzyć ogromną liczbę obliczeń w bardzo krótkim czasie, twoje szanse na konkurowanie z dużymi operacjami wydobywczymi są niezwykle małe. Dlatego wielu górników łączy siły, tworząc razem „baseny wydobywcze”, dzieląc się mocą obliczeniową i wszelkimi zwrotami wygenerowanymi z ich wysiłków.

Poniżej przedstawiono udział w rynku poszczególnych pooli wydobywczych.

Kopanie kryptowalut - poole wydobywcze bitcoin
Kopanie kryptowalut – poole wydobywcze bitcoin

 

Co to jest koparka kryptowalut?

Koparka kryptowalut to urządzenie przeznaczone do wydobycia kryptowalut. URządzenie to charakteryzuje się bardzo wysokim współczynnikiem h/s – dlaczego jest to ważne? Pisaliśmy o tym wyżej. Im więcej h/s tym szybszy jest proces wydobycia danej kryptowaluty. Koparka kryptowalut to defacto bardzo mocny komputer którego podzespoły zależą od wydobywanej kryptowaluty. Każda kryptowaluta używa specyficznej dla siebie metody szyfrowania (hashowania). Do najpopularniejszych skryptów należą: SHA -256, the Scrypt,

SHA -256

SHA oznacza „Secure hash Algorithm” (SHA-256) generuje unikalny 256-bitowy (32-bajtowy) podpis/szyfr dla ciągu tekstowego w którym zapisane są dane transakcji. Czas przetwarzania bloku dla SHA-256 generalnie waha się od sześciu do dziesięciu minut i wymaga szybkości hashowania rzędu Giga na sekundę (GH/s) – Gigahash na sekundę lub miliardowe hashowanie mieszania na sekundę. Eksploracja algorytmów SHA-256 może być wykonana na sprzęcie ASIC (układ scalony specyficzny dla aplikacji).

Kryptowaluty używające skryptu SHA -256

BitcoinCash (BCH)
Bitcoin (BTC)
21Coin (21)
Peercoin (PPC)
Namecoin (NMC)
Unobtanium (UNO)
Betacoin (BET)
Bytecoin (BTE)
Joulecoin (XJO)
Devcoin (DVC)
Ixcoin (IXC)
Terracoin (TRC)
Battlecoin (BCX)
Takeicoin (TAK)
PetroDollar (P$)
Benjamins (BEN)
Globe (GLB)
Unicoin (UNIC)
Snowcoin (SNC)
Zetacoin (ZET)
Titcoin (TIT)

The Scrypt

The Scrypt wymaga dużej ilości pamięci i istnieje potrzeba zaprojektowania go do przeprowadzania ataków sprzętowych na dużą skalę. Algorytm Scrypt jest prostszy i szybszy niż algorytm SHA-256.
Współczynnik mieszania Scrypt jest mierzony przez KH/s: Kilohash na sekundę lub tysiąc obliczeń na sekundę. Ekstrakcja algorytmów kryptograficznych może być wykonywana na procesorze komputerowym, procesorze graficznym (GPU), istnieje kilka sprzętów ASIC, które są dostępne do wydobywania zaszyfrowanych danych.

Kryptowaluty używające skryptu The Scrypt

Litecoin (LTC)
Dogecoin (DOGE)
Novacoin (NVC)
WorldCoin (WDC)
Latium (LAT)
FeatherCoin (FRC)
Bitmark (BTM)
TagCoin (TAG)
Ekrona (KRN)
MidasCoin (MID)
DigitalCoin (DGC)
Elacoin (ELC)
Anoncoin (ANC)
PandaCoins (PND)
GoldCoin (GLD)

Algorytm X11

Algorytm mieszania X11 stworzony przez głównego programistę Dash Evan Duffield. X11 używa sekwencji jedenastu naukowych algorytmów mieszających dla dowodu pracy. Jedną z największych korzyści z zastosowania algorytmu X11 jest wydajność energetyczna, procesory graficzne wymagają około 30% mniej mocy i działają o 30-50% chłodniej niż w przypadku The Scrypt. Szybkość mieszania X11 jest mierzona przez MH/s: Megahashes na sekundę lub milion obliczeń hashujących na sekundę.

Kryptowaluty używające skryptu X11

Dash (DASH)
CannabisCoin (CANN)
StartCoin (START)
MonetaryUnit (MUE)
Karmacoin (Karma)
XCurrency (XC)

Algorytm Cryptonight

Algorytm Cryptonight został zaprojektowany z myślą o procesorach PC, został zaimplementowany w otwartym protokole, który pozwala zwiększyć prywatność transakcji kryptowalutowych – „CryptoNote”.
W przeciwieństwie do algorytmu Scrypt algorytm Cryptonight zależy od wszystkich poprzednich bloków dla każdego nowego bloku. Szybkość mieszania cryptonight jest mierzona przez H/s: Hashy na sekundę, obliczenia hashowania na sekundę.

Czytaj także:  GPU Gigabyte NP106D5-6G dedykowana karta dla górników

Kryptowaluty używające skryptu Cryptonight:

Monero (XMR)
Bytecoin (BCN)
Boolberry (BBR)
Dashcoin (DSH)
DigitalNote (XDN)
DarkNetCoin (DNC)
FantomCoin (FCN)
Pebblecoin (XPB)
Quazarcoin (QCN)

Dagger Hashimoto

Dagger Hashimoto jest proponowaną specyfikacją algorytmu hashowania dla Ethereum i opiera się na dwóch kluczowych elementach: Dagger oraz Hashimoto.

Kryptowaluty używające skryptu Dagger Hashimoto:

Ethereum (ETH)
Ethereum Classic (ETC)
Expanse (EXP)

Koparka kryptowalut – ASIC

Wiedząc która waluta używa jakiego skryptu, możemy przystąpić do tworzenia konfiguracji naszej koparki kryptowalut. Będziemy więc mieli wybór albo idziemy w urządzenia ASIC albo całą resztę. ASIC kładzie nacisk głównie na moc obliczeniową płynącą z procesora, a więc będą to dedykowane urządzenia np: serii Antminer, bądź skupimy się na pozostałych skryptach które używają mocy obliczeniowej płynącej z kart graficznych (GPU). Wybierając opcję ASIC skupiamy się głównie jeżeli będziemy chcieli kopać takie waluty jak: Bitcoin, Bitcoin Cash, Petro Dolar – wymieniłem te trzy, bo są to kryptowaluty które obecnie mają wartość rynkową która przemawia za kosztowym uzasadnieniem inwestycji. Pozostałe waluty to kopie bitcoina a ich kurs jest poddany głównie spekulacji a więc inwestycja w nie może być ryzykowna biorąc pod uwagę koszty urządzenia ASIC (AntMiner S9 ok 2000 $).

Koparka kryptowalut – kopanie na karcie graficznej

Kopanie za pomocą kart graficznych daje nam tę przewagę nad ASIC, że otrzymujemy elastyczność. Jak widać z powyższego mamy kilka skryptów używających  mocy obliczeniowej kart graficznych w kontrze do jednego urządzenia opartego na układzie ASIC. Znaczy to, że jeżeli kopiemy za pomocą karty graficznej jakąś kryptowalutę i jej wartość spadnie, lub pojawi się inna, bardziej perspektywiczna kryptowaluta, możemy łatwo przerzucić moce przerobowe. Takiej możliwości nie mamy kopiąc urządzeniami ASIC. W sytuacji w której będziemy chcieli wyjsć z rynku kryptowalut pozbywając się naszej koparki to możemy ją sprzedać na części (tzn karty graficzne osobno mogą być użyten np: w komputerze) takiej możliwości nie mamy w przypadku urządzenia AntMiner które jest dedykowane stricte pod kopanie kryptowalut.

PRZECZYTAJ TAKŻE: NAJLEPSZE KARTY GRAFICZNE DO KOPANIA KRYPTOWALUT W 2018 ROKU!

 

Kopanie kryptowalut – zakończenie

Mam nadzieję, że rozjaśniłem Wam nieco temat związany z wydobyciem kryptowalut. Temat ten może być na pierwszy rzut oka skomplikowany – i taki właśnie jest. Żeby w pełni zrozumieć potencjał kryptowalut oraz ich przewagę nad walutami Fiat, zachęcam do poszukiwania informacji na własną rękę w internecie. Temat ten jest niezwykle szeroko opisany i wciąż pojawiają się nowe artykuły. Warto zainteresować się tym tematem, bo, moim zdaniem kryptowaluty wyprą pieniądz fiducjarny tak jak karta płatnicza wyparła gotówkę.

Jeśli chcesz zacząć zarabiać na kryptowalutach już teraz, nie posiadając koparki, bądź nie chcesz pakować się w koszty, polecam założenie konta na jednej z giełd kryptowalut np Bitbay

Bitbay - Najstarsza polska giełda kryptowalut
Bitbay – Najstarsza polska giełda kryptowalut

Leave A Comment