kłamstwa na temat bitcoina - poznaj kłamstwa na temat bitcoin
03 Cze

4 KŁAMSTWA NA TEMAT BITCOINA

Kłamstwa na temat bitcoina, pierwszej waluty opartej na systemie blockchain, to odpowiedź instytucji finansowych oraz banków na zagrożenie jakie w ich stronę płynie od kryptowalut. Przedstawiam poniżej 4 najpopularniejsze kłamstwa dotyczące bitcoina jakie możecie usłyszeć w przestrzeni publicznej. Jeśli znacie jeszcze jakieś inne, które nie zostały tutaj wymienione, napiszcie je w komentarzach! A teraz zapraszam do lektury.

Pierwsza polska giełda kryptowalut

Kłamstwa na temat bitcoina – kłamstwo nr 1: Bitcoin jest stworzony z niczego

Paradoksalnie, choć powstaje z niczego, nie będzie oferować tak jak w przypadku banków możliwości „tworzenia pieniędzy”. Banki mają taką możliwość udzielając kredytu, później osoba spłacająca ten kredyt „pokrywa” wyemitowaną kwotę.

  1. Po pierwsze, bitcoiny nie powstają z „niczego”.
  2. Po drugie, ponieważ jest on już akceptowany jako środek wymiany w wielu miejscach online i na całym świecie dla towarów lub usług, to jest to de facto pieniądz.
  3. Ponadto, energia, umiejętności kodowania, zasoby i czas poświęcony na rozwój i produkcję oprogramowania i sprzętu to tylko niektóre elementy niezbędne do uruchomienia i utrzymania sieci Bitcoin. Jest również wspierany przez globalnie rozproszoną sieć użytkowników, którzy wszyscy zgodzą się grać zgodnie z regułami sieci dla własnej korzyści. Im więcej użytkowników w tej sieci, tym większa wartość Bitcoin, zgodnie z prawem Metcalfe’a.

Kłamstwa na temat bitcoina – kłamstwo nr 2: Bitcoin cierpi na brak elastyczności

kłamstwa na temat bitcoina - elastyczność
kłamstwa na temat bitcoina – elastyczność

Bitcoin będzie kopany w malejących ilościach aż do wyczerpania całej puli w 2040 roku. Wtedy też ostatecznie na rynku w obrocie powinno się znajdować 21 milionów cyfrowych monet. Innymi słowy, w tej walucie nie ma elastyczności … waluta wpadnie w ten sam problem co złoty standard: nie zapewni wystarczających środków na wsparcie rosnącej gospodarki i ludności.

  1. Po pierwsze, Skidelsky, ekonomista, który podniósł ten argument, machnął się mniej więcej o sto lat, ponieważ ostatni bitcoin zostanie wydobyty w 2140 roku, choć większość z nich wejdzie do produkcji do 2030 roku.
  2. Po drugie, problem nigdy nie dotyczył samego złota, ale obniżenia wartości złota, a tym samym zniekształcenia wartości. Na przykład większość uczonych uważa, że ​​było to „obcinanie” złotych monet, które w dużej mierze odpowiadały za upadek Cesarstwa Rzymskiego. Publicznie weryfikowalna i niezmienna księga bitcoin zapewnia, że ​​ta sieć monetarna nie może zostać naruszona, w przeciwieństwie do walut fiducjarnych.
  3. Po trzecie, w przeciwieństwie do złota bitcoin jest jedynie nazwą jednostki cyfrowej (której wartość jest określana przez rynek). To sprawia, że ​​jest wysoce podzielna. W rzeczywistości najmniejszą możliwą jednostką jest sto milionowa części bitcoiny (0,00000001 BTC) – zwana „satoshi” – umożliwiająca wysyłanie maleńkich frakcji pensa po obecnych cenach rynkowych. Tego nie da się zrobić nawet dzisiaj z cyfrowym fiatem, nie mówiąc już o fizycznej gotówce czy metalowych monetach.
Czytaj także:  Czy warto jeszcze inwestować w bitcoin?

Fakt ten sprawia, że ​​bitcoin jest najbardziej elastyczną formą pieniądza, jaką kiedykolwiek stworzono, jako 21 miliardów jednostek cyfrowych równych w przybliżeniu 2 099 999 99790 000 (ponad 2 biliardów) satoshis, zgodnie z przedstawionymi tu obliczeniami. Co więcej, nowe aplikacje warstwy 2 zbudowane na bazie łańcucha bloków Bitcoin, takie jak Lightning Network, umożliwią wysyłanie nawet mniejszych ilości poza łańcuchem.

Kłamstwa na temat bitcoina – kłamstwo nr 3: Deflacja doprowadzi do nadmiernego gromadzenia bitcoinów.

kłamstwa na temat bitcoina - deflacja
kłamstwa na temat bitcoina – deflacja

Ten [brak podaży pieniądza] byłby zaostrzony przez jakąkolwiek tendencję do gromadzenia bitcoinów i trzymania ich poza obiegiem.

Nadmierne gromadzenie jest pejoratywnym terminem oszczędzania. Jeśli nie ma oszczędności, nie ma kapitału. I nie może być kapitalizmu bez kapitału. Argument „deflacji spirali śmierci” przeciwko zdrowemu pieniądzowi jest przesadną teorią utrwaloną przez keynesistowskich ekonomistów, którą tutaj obalono.

Czytaj także:  Nagły wzrost ceny bitcoin. Co się dzieje?

W rzeczywistości niektórzy twierdzą, że oszczędzanie tak naprawdę prowadzi do większej konsumpcji w długim okresie. Saifedean Ammous wyjaśnia tę koncepcję w swojej książce „The Bitcoin Standard”, stwierdzając:

Społeczeństwo, które nieustannie odradza konsumpcję, w rzeczywistości stanie się społeczeństwem, które konsumuje więcej w długim okresie niż społeczeństwo o niskim poziomie oszczędności, ponieważ społeczeństwo o niskich preferencjach czasowych inwestuje więcej, co daje więcej dochodu swoim członkom. Nawet jeśli większy procent ich dochodów zostanie przeznaczony na oszczędności, społeczeństwa o niskich preferencjach czasowych będą miały wyższy poziom konsumpcji na dłuższą metę, a także większe zasoby kapitałowe.

Możesz także przeczytać więcej o zaletach posiadania ograniczonej podaży w nowym raporcie z BitMex Research tutaj.

Kłamstwa na temat bitcoinakłamstwo nr. 4: Inflacja

kłamstwa na temat bitcoina - deflacja
kłamstwa na temat bitcoina – deflacja

Kryptowaluty nie zapewniają żadnej ochrony przed inflacją. Skidelsky nie określa, do której inflacji się odnosi – inflacja podaży pieniężnej a inflacja cenowa. Chociaż są one skorelowane, to drugie jest integralną cechą walut gotówkowych, których wartość jest gwarantowana z czasem amortyzować, gdy drukowanych jest więcej pieniędzy.

Wcześniej czy później, znajdzie się zachęta dla rządów i banków centralnych do drukowania większej ilości pieniędzy. Pokusa ta staje się nie do odparcia ze szkodą dla ludności. Inflacja jest również czasami określana jako „ukryty podatek”, który jest znacznie łatwiejszy do nałożenia na obywateli niż opodatkowanie bezpośrednie.

Czytaj także:  Bitbay przenosi się na Maltę

Z drugiej strony, podaż pieniądza Bitcoina jest nie tylko kontrolowana, ale jest w pełni przejrzysta i znana wszystkim. Nawet dostawa złota nie może być tak dokładnie przewidziana. Podczas gdy 21 milionów cyfrowych jednostek, które kiedykolwiek istniały, jest kluczową własnością protokołu bitcoin, który cementuje swój cyfrowy niedobór.

Innymi słowy, miliony ludzi na całym świecie, którzy używają Bitcoin, wiedzą, że dostawa jest ograniczona, co powoduje dokładniejsze ustalanie cen towarów i usług. Ważne jest również, aby pamiętać, że ludzie używający bitcoin robią to dobrowolnie, aby przechowywać swoje bogactwo i przenosić swoje pieniądze.

Bitcoin to rewolucyjny pomysł – sektor finansowy nie lubi niekontrolowanych innowacji

Wraz z nadejściem kryptowalut, po raz pierwszy w historii, ludzie mają teraz możliwość wyboru jaką walutą chcieliby obracać. To rewolucja, ponieważ przez całą historię zawsze istniała jakaś centralna władza, czy to państwo, kościół, czy kartel bankowy, utrzymujący monopol na pieniądze na mocy dekretu, a ostatecznie na możliwość tworzenia i egzekwowania prawa.

Kłamstwa na temat bitcoina - bank centralny
Kłamstwa na temat bitcoina – bank centralny

Tak naprawdę o inflację powinny się martwić fiducjarne waluty, które nie zapewniają żadnej ochrony przed inflacją. W rzeczywistości dostawa nowych jednostek waluty fiducjarnej ma na celu emisje tej waluty przez dany organ praktycznie w nieskończoność, ponieważ poziom emisji kontrolowany jest przez garstkę niewybieralnych bankowców poprzez sztuczne ustalanie stóp procentowych.

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że może teraz zrezygnować z tego systemu, kupując Bitcoin lub wybierają inna kryptowalutę. Dobra wiadomość jest taka, że ​​ludzie mają obecnie wybór między zaufanymi bankierami lub dobrowolnie zdecentralizowaną siecią monetarną, której nikt nie jest odpowiedzialny, stąd moim zdaniem, taki hejt na bitcoin i kryptowalut np: ze strony naszego rodzimego KNF-u.

Leave A Comment