inwestycja w kryptowaluty

Inwestycja w kryptowaluty – jak zacząć?

Inwestycja w kryptowaluty – jak zacząć?

W niniejszym materiale wyjaśnimy jak inwestować w bitcoin oraz jak wygląda inwestycja w kryptowaluty omawiając najpierw krótko czym przedstawia się ten sektor, a potem wyjaśnimy dwa zagadnienia inwestycyjne.

Pierwsza polska giełda kryptowalut
  • Pierwsze to inwestowanie od strony technicznej: gdzie kupować kryptowalutę również w formie jakich instrumentów finansowych.
  • Drugie to w jaki sposób inwestować w bitcoin od strony merytorycznej: na co zwracać uwagę przy spekulacji na bitcoinie, czego unikać także z jakich źródeł korzystać przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Inwestycja w kryptowaluty – inwestowanie w bitcoin

Zapewne każdy początkujący inwestor stawiający sobie za cel inwestowanie w kryptowaluty myśli o zakupie bitcoinów. Pierwszą i najważniejszą sprawą jest zrozumienie podstaw na których został opracowany Bitcoin. Jest to aktywo zdecentralizowane co oznacza że żaden bank centralny ani urząd nie jest w mocy aby regulować ilość Bitcoina dostępną na rynku. Ta kryptowaluta regulowana jest przez samych użytkowników, którzy ciągle dodają do puli coraz mniejsze części tej kryptowaluty. Plan jest taki, aby w 2109 roku na całym świecie zgromadzić 21 milionów Bitcoinów. Zakłada się, że aktualna ilość w całkowitym rynkowym obrocie tej kryptowaluty sięga 15,5 mln sztuk.

Inwestycja w kryptowaluty – czym jest bitcoin?

Spróbujmy zrozumieć co jest podstawę do tak ponadprzeciętnych wzrostów wartości Bitcoina jakie oglądaliśmy na przestrzeni ostatnich lat. W wstępnej fazie swojego życia Bitcoin nie był bardzo popularny. Był zarezerwowany w zasadniczo do pracy dla swoich twórców i wąskiej grupy zwolenników takiego rozwiązania. Do dzisiaj wspomina się pierwszą transakcję w jakiej po raz pierwszy użyto za pomocą Bitcoina. W 2010 roku zakupiono dwie pizze za kwotę dziesięciu tysięcy BTC. Dziś wartość tych dwóch placków określana jest na ponad 9 milionów USD!

Przeczytaj także:

Jak i gdzie kupić bitcoin?

Najlepsze giełdy kryptowalut

Którą giełdę kryptowalut wybrać?

Inwestycja w kryptowaluty a szczególnie inwestowanie w bitcoin przyrównywane jest przez wielu samozwańczych „ekspertów” od inwestycji w złoto, a sam bitcoin właśnie do internetowego złotego kruszcu. Nie można się z tym godzić, bo nawet jeśli technologia stojąca za tą kryptowalutą jest rewolucyjna i popierana przez dziesiątki tysięcy osób na całym globie, to wciąż nie możemy mówić o bitcoinie jako o dobru, który ma tyle przeznaczeń co jakikolwiek inny z metali szlachetnych. Aktualnie bitcoin posiada wyłącznie dwie funkcje: funkcję spekulacyjną (możemy kupić go tanio i sprzedać drożej) oraz funkcję transportową dla pieniądza.

Czytaj także:  Facebook planuje uruchomić własną kryptowalutę

Funkcja płatnicza bitcoina została zmarginalizowana wraz ze wzrostem jego wartości. Podskoczyły wtedy odpłatności za transfer nawet do 30$ oraz okres realizacji wydłużył się do nawet kilku dni. Wciąż możemy zapłacić Bitcoinem za samochód, ale na pewno nie za zakupy.

W złoto można zainwestować właściwie w dowolnym momencie i na pewno zarobimy na tym w perspektywie 10-15 lat. W bitcoina należy natomiast zainwestować w momencie jego maksymalnej przeceny, ale potencjalny zysk pojawi się dużo szybciej niż w przypadku złota, być może nawet już po miesiącu albo i wcześniej, w zależności od naszej strategii inwestycyjnej (inwestcja długotreminowa vs day trading). Wynika to z dużej dynamiki rynku kryptowalut.

Inwestowanie w bitcoin – kiedy kupować i sprzedawać?

Inwestorzy co jakiś czas decycują się na inwestowanie w kryptowaluty pod wpływem emocji omotani nową technologią lub kierowani zwykłą chciwością, bądź podgrzewani doniesioniami prasowymi na temat gigantycznych zysków na tej czy innej kryptowalucie. Następnie następuje etap realizacji przychodów i gwałtownych spadków (korekt). Wystarczy po prostu dostroić się do tych prostych cyklów. Po kupnie w tzw. dołku (zaznaczone czerwonymi kółkami) sprzedajemy zatem bitcoina na lokalnym szczycie.

Bitbay polska giełda kryptowalut
Bitbay polska giełda kryptowalut

Okres, w jakim najkorzystniej nabyć bitcoina możemy uchwycić wykonując własną analizę techniczną i śledząc na bieżąco newsy ze świata kryptowalut. Dodatkowo możemy wesprzeć się sugestiami umieszczanymi przez profesjonalnych traderów na portalu TradingView (klikamy w zakładkę „Ideas”, a następnie wpisujemy w wyszukiwarkę BTC/USD).

Granie na giełdzie bitcoin oraz inwestycja w kryptowaluty niesie ze sobą nieporównywalnie większe ryzyko niż inwestycja w metale szlachetne. Oprócz ryzyka dużego spadku wartości trzeba pamiętać o ryzyku pęknięcia bańki spekulacyjnej na bitcoinie lub całkowitego zniknięcia tej pierwszej wirtualnej monety z powodu zaprzestania jej używania, globalnej kradzieży (co raczej mało prawdopodobne biorąc pod uwagę zdecentralizowaną naturę tej kryptowaluty) lub kryzysu ogólnoświatowego.
Toteż w bitcoina nie powinno się inwestować więcej niż kilka lub kilkanaście procent (w zależności od etapu życiowego i wybranej strategii) całkowitego posiadanego kapitału.

Inwestycja w kryptowaluty – w jakie kryptowaluty inwestować?

Jeśli zastanawiasz się w jakie kryptowaluty inwestować, koniecznie zapoznaj się z poniższym opisem najważniejszych kryptowalut. Kryptowaluty różnią się od siebie. Zostały stworzone do różnych celów i posiadają wyjątkowe cechy. Abyś przekonał się, że bitcoin to jedynie jedna z kryptowalut, opisałem poniżej kilka z największych tzw. altcoinów. Jeśli miałbyś zamiar zainwestować w kryptowaluty, to nigdy w ciemno.

Czytaj także:  Czy warto jeszcze inwestować w bitcoin?

Bitcoin (BTC)

Bitcoin dzieli się na 100 milionów Satoshi. Jest oparty na systemie blockchain. Blockchain zbiera dane i sprawdza pojedynczo każdą transakcję. Wszystkie transkacje są w kolejce i oczekują, aż minerzy wykorzystujący moce obliczeniowe swoich komputerów sprawdzą każą z nich. Transakcje są sprawdzane według tego, ile minerzy mogą zarobić na transakcji. Taki system powoduje opieszałość transakcji.

Litecoin (LTC)

Litecoin jest nazywany srebrem kryptowalut (złotem jest oczywiście bitcoin). W 2018 roku litecoin ma wydać własną kartę debetową, która umożliwi płatności. Kryptowaluta wprowadza opcje anonimowych transakcji. Jest to szybsza krytpowaluta od bitcoina. Krążą również plotki o wejściu litecoina na Amazon. Zobaczymy, co z nich wyniknie.

DASH (DASH)

Kod źródłowy został wzięty z bitcoina, ale przerobiono go w celach optymalizacji. Transakcje są o wiele tańsze niż w przypadku bitcoina i o wiele szybsze. Możliwe są też transakcje anonimowe, których bitcoin nie posiada. Projektanci tworzą intuicyjny portfel, aby zachęcić ludzi do posiadania kryptowalut. We władzach decyzyjnych Dasha jest ponad 4600 osób (stan na grudzień 2017).

ETHEREUM (ETH)

Platforma do budowania zdecentralizowanych aplikacji m.in. w języku Java Script. Lepiej skalowalna i szybsza niż bitcoin. W projekt Ethereum zainwestowało ponad 100 najważniejszych światowych instytucji finansowych, które chcą stworzyć globalny system rozliczeń walutowych. Ethereum to nie tylko kryptowaluta, ale przede wszystkim cała platforma oparta na blockchain, pozwalająca na zawieranie zakładów czy wspieranie crowdfundingu.

RIPPLE (XRP)

Kryptowaluta założona przez banki. Ma pomagać w szybkim i darmowym przesyłaniu pieniędzy pomiędzy bankami.

IOTA (MIOTA)

Kryptowaluta do płacenia za transakcje i usługi. W odróżnieniu od bitcoina, IOTA nie pobiera żadnych opłat za transakcję, ponieważ nie ma minerów. Za przesłanie 1 bitcoina należy zapłacić opłatę (tzw. fee) 100 dolarów (stan na grudzień 2017). W przypadku IOTA opłata wynosi zero. IOTA jest bezpieczna jeśli chodzi o komputery kwantowe. Bitcoin używa technologii blockchain, natomiast IOTA – tangle. Transakcje weryfikują się same nawzajem, dzięki czemu system jest szybki i darmowy. Im więcej jest transakcji, tym system działa szybciej. Jest to zupełnie przeciwieństwo blockchaina. Na rynek zostało od razu wypuszczona maksymalna ilość monet, których jest prawie 3 biliardy, dzięki czemu IOTA nie podlega inflacji.

Od strony technologicznej projekt IOT zakłada, że sprzęty podłączone do Internetu będą w przyszłości “same” dokonywały opłat za usługi. Przykładem mogą być autostrady, gdzie zamiast ludzi pobierających opłaty na bramkach będą skanery kodów samochodowych. Opłata z portfela będzie pobierana automatycznie. Niewątpliwie jest to technologia przyszłości. IOTA współpracuje m.in. z Microsoftem i Ubuntu.

CARDANO (ADA)

Cardano posiada zdecentralizowany publiczny blockchain. Został zbudowany od podstaw, a więc nie jest kopią innej kryptowaluty. Cardano jest open source i na tej platformie będzie można budować zdecentralizowane aplikacje oraz smart contracty (standardowe, wirtualne umowy transakcyjne). Za posiadanie Cardano dostaje się kolejne (coś jak zyski z lokaty). Kryptowaluta została stworzona w Hongkongu przez firmę prowadzoną przez dwóch byłych pracowników Ethereum (jednym z nim jest były CEO Ethereum). Cardano nazywane jest japońskim Ethereum, ponieważ 95% inwestorów pochodzi z Japonii. Posiada własny portfel Daedalus, który można ściągnąć ze strony www.cardanohub.org. Token Cardano to ADA, która dzieli się na milion części.

MONERO (XMR)

Monero jest forkiem bajtcoina, czyli wzorowany jest na kodzie tej kryptowaluty. Posiada otwarty kod źródłowy, co służy wiarygodności. Jest jedną z najbardziej prywatnych kryptowalut, producenci skupili się na anonimowości. Możesz ukryć nadawcę, ilości monet w transakcji oraz odbiorcę. Została spopularyzowana przez nielegalne zakupy w darknecie.

NEO (NEO)

NEO posiada token o nazwie GAS. Tokenem tym będzie się płaciło na platformach budowanych w sieci NEO. NEO to także platforma do budowania zdecentralizowanych aplikacji w wielu językach programistycznych. Producenci tworzą również:

  • platformę do wymiany kryptowalut – wewnętrzną giełdę,
  • własną chmurę do przechowywania plików
  • zdecentralizowany i  zakodowany messenger.
Czytaj także:  Jak zarobić na inwestycji 25% w 2 dni na Bitbay!

Kod NEO jest już teraz uodporniony na komputery kwantowe. Projekt jest wspierany przez Alibabę oraz Microsoft. Na stronie neo.org można ściągnąć portfel Neon Wallet. Za trzymanie NEO na dedykowanym portfelu otrzymuje się tokeny GAS. Waluta NEO będzie przez 6 lat obwarowana inflacją, z uwagi na coroczne wypuszczanie nowych monet. NEO weszło na rynek chiński, po zdelegalizowaniu kryptowalut na tamtejszym rynku kurs NEO spadł o połowę.

LISK (LSK)

Platforma do budowania zdecentralizowanych aplikacji w języku Java Script. Każda aplikacja budowana na LISK ma swój własny blockchain.

Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłem Wam temat zarabiania na kryptowalutach. Zagadnienie czym jest inwestycja w kryptowaluty jest bardzo szeroki, dlatego zapraszam do innych moich artykułów, a zwłaszcza do dziennika inwestora w którym publikuje analizy techniczne poszczególnych kryptowalut. Zapraszam także do dyskusji w zadawania pytań w komentarzach.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *