GPU Gigabyte NP106D5-6G dedykowana karta dla górników
20 Lip

GPU Gigabyte NP106D5-6G dedykowana karta dla górników

GPU Gigabyte NP106D5-6G dedykowana karta dla górników
GPU Gigabyte NP106D5-6G dedykowana karta dla górników

Ten artykuł to nasze pierwsze wrażenia z testów najnowszej karty GPU Gigabyte NP106D5-6G zbudowanej na potrzeby krypto miningu. Dzisiaj porozmawiamy nieco o faktycznym wydobywaniu z GPU i o tym, czego się spodziewać pod względem hashratu. Gigabyte NP106D5-6G to odmiana GPU Nvidia GP106-100 skierowana do górników i oparta na klinecie GeForce GTX 1060. Początkowo Nvidia planowała sprzedawać je tylko dużych kopalni, ale najwyraźniej duże firmy takie jak Asus, a teraz Gigabyte, chcą także sprawać tę kartę domowym górnikom, udało się nam kupić jedną z kart Gigabyte NP106D5-6G z kanału sprzedaży detalicznej za cenę nieco niższą od normalnej karty Gigabyte N1060WF2OC-6GD, na której jest prawdopodobnie oparta.

Pierwsza polska giełda kryptowalut

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: RANKING NAJLEPSZYCH KART GRAFICZNYCH DO KOPANIA W 2018 ROKU!

GPU Gigabyte NP106D5-6G specyfikacja i budowa

Gigabyte NP106D5-6G zapakowana jest w antystatyczną plastikową torebkę, bez pudełka lub akcesoriów. Posiada rdzeń GPU z zegarem podstawowym 1506 MHz i zegarem Boost Clock o częstotliwości 1708 MHz i jest wyposażony w 6 GB pamięci GDDR5 o rozdzielczości 8008 MHz. Wygląda jak zwykły GPU GTX 1060, chociaż istnieją pewne ważne różnice, na które trzeba zwrócić uwagę. Karta górnicza z karty Gigabyte nie jest dostarczana z żadną płytą montażową i może to stanowić pewien problem przy montażu, mimo że nie ma dostępnych złączy wyjściowych video.

Ponieważ GPU GP106-100 jest przeznaczony wyłącznie do wydobycia, mimo, że opiera się na kliencie GTX 1060, jest to inny produkt, a najnowszy oficjalny sterownik NVIDIA Graphics Driver 384.76 dla kart GeForce nie obsługuje karty Gigabyte NP106D5-6G. Rzeczy stają się jeszcze dziwniejsze, gdy wchodzisz na stronę Gigabyte i nie znajdziesz strony produktu dla danego modelu, ani strony wsparcia z sterownikami, które musisz zainstalować. W pakiecie nie ma również dysku CD sterownika, więc po prostu wejdź na stronę internetową Asus i pobierz sterownik do wdrożenia GP106-100 i działa dobrze.

Czytaj także:  Skąd wziąć bitcoin?

Karta górnicza NP106D5-6G wyposażona jest w jedno złącze 6-stykowe PCI-E do zasilania zewnętrznego, domyślnie zużycie energii wynosi 120 W. Oznacza to, że nie ma problemów ze znalezieniem odpowiedniego zasilacza do podłączenia 6, 8 lub nawet większej liczby urządzeń w jednym urządzeniu do wydobywania na GPU.

Szybki przegląd rozwiązania chłodzącego NP106D5-6G. Na górze regulatorów napięcia znajduje się mały, oddzielny aluminiowy grzejnik, który znajduje się po lewej stronie płyty. Duży aluminiowy chłodnik chłodzący 🙂 wykorzystuje pojedynczą miedzianą rurkę termoprzewodzącą, która przechodzi przez GPU i układy pamięci – zarówno w kontakcie z chłodnicą. Rura termoprzewodząca znajduje się w bezpośrednim kontakcie z GPU, a duża powierzchnia chłodnicy ma całkiem dobrą robotę w utrzymaniu ciepła.

GPU Gigabyte NP106D5-6G specyfikacja i budowa - chłodzenie
GPU Gigabyte NP106D5-6G specyfikacja i budowa – chłodzenie

Oto jak wygląda PCB (poniżej), GPU jest oznaczone jako GP106-100-A1, a pamięć wideo to GDDR5 firmy Samsung. Pamięć wideo jest naprawdę ważna, ponieważ jest to karta graficzna zorientowana na zuŜycie energii i potrzebne są dobre chipy, które mogą obsługiwać podkręcanie, co poprawia wydajność, a Samsung potrafi dobrze sobie radzić w tym dziale.

GPU Gigabyte NP106D5-6G specyfikacja i budowa - pamięci
GPU Gigabyte NP106D5-6G specyfikacja i budowa – pamięci

GPU Gigabyte NP106D5-6G konfiguracja

Ponieważ GPU Gigabyte NP106D5-6G nie posiada żadnych zewnętrznych wyjść wideo, należy użyć go wraz z płytą główną wyposażoną w wbudowaną obsługę GPU firmy Intel (a może nawet AMD APU). Nadal musisz być w stanie zainstalować system operacyjny i skonfigurować system, możesz to zrobić zdalnie (np za pomocą teamview) aby kontrolować i monitorować aktywność koparki. Są jednak niektóre płyty główne, które można wykorzystać do wydobycia z zastosowaniem 6 GPU, ale nie można uzyskać na nich 6 x GPU GP106-100.

Czytaj także:  Quick look - Radeon RX RADEON RX VEGA 64 do miningu

PRZECZYTAJ TAKŻE: RANKING PŁYT GŁÓWNYCH DO KOPANIA KRYPTOWALUT

Ostatnią rzeczą jaką musimy zwrócić przy Gigabyte NP106D5-6G dotyczy wentylatorów chłodzących kartę. Gigabyte cieszy się dużą popularnością, jeśli chodzi o wydajność chłodzenia i cichą pracę wentylatorów Windforce i nic dziwnego, że znajdują się one na tej płycie. Wiatraki te jednakże, nie robią dobrej roboty podczas wydobycia kryptograficznego, a my nie lubimy, jak nasze karty działają 24/7 w wysokich temperaturach, więc dobrze jest zaopatrzyć naszą koparkę w nieco wydajniejsze wentylatory.

W następnym poście opiszemy testy wydobycia, wtedy też okaże się ile tak naprawdę jest warta dedykowana górnikom karta GPU Gigabyte NP106D5-6G.