23 Mar

Czym jest blockchain?

Blockchain to technologia, która została wynaleziona w 2008 roku by stać się platformą technologiczną dla kryptowaluty Bitcoin. Technologia ta jest na tyle uniwersalna i jest używana do wszystkiego, od ochrony praw autorskich po zgodę seksualną (tak, naprawdę).

Pierwsza polska giełda kryptowalut

Biorąc pod uwagę codzienną masę wiadomości ukazujących się na temat blockchain, nie wspominając o rosnącej wartości Bitcoin i innych kryptowalutach opartych na technologii, można się zastanawiać, czym właściwie jest blockchain? W rzeczywistości jest to dość prosta koncepcja.

Jak działa Blockchain?

Zacznijmy od najprostszego wyjaśnienia bez metafor i hiperboli. W języku kryptowalut „blok” jest zapisem nowych transakcji (może to oznaczać np.: transakcję zawartą za pomocą danej kryptowaluty lub danych medycznych, a nawet zapisy głosowania). Po zakończeniu każdego bloku zostaje on dodany do łańcucha, tworząc łańcuch bloków: blockchain. Transakcję (np: bitcoin) można weryfikować TUTAJ.

Kryptowaluty są szyfrowane, przetwarzanie transakcji oznacza rozwiązywanie skomplikowanych problemów kryptograficzno – matematycznych (stąd nazwa kryptowaluty). Problemy te stają się coraz trudniejsze w miarę wzrostu łańcucha blokowego oraz mocy obliczeniowej sieci. Ludzie, którzy rozwiązują te równania, są nagradzani kryptowalutą (np.: opłatą manipulacyjną za przesłanie danej kwoty kryptowaluty), a proces rozwiązywania tych zadań nazywa się „wydobywaniem kryptowalut”.

Jeśli posiadasz jakąś kryptowalutę, to, tym co naprawdę masz, jest klucz prywatny (w zasadzie tylko długie hasło) do jego adresu na blockchain. Za pomocą tego klucza możesz wypłacić daną kryptowalutę, ale jeśli zgubisz klucz, nie będziesz miał możliwości odzyskania pieniędzy. Każde konto ma również klucz publiczny, który pozwala innym osobom przesyłać kryptowaluty na twoje konto.

Oba te klucze (prywatny i publiczny) tworzą tzw Portfel. Klucz prywatny NIGDY nie powinien być udostępniany osobom trzecim i powinien być dobrze zabezpieczony. Klucz publiczny może być rozpowszechniany. Przykładowy portfel wygląda następująco:

Czytaj także:  GameCredits co to jest?
Co to jest blockchain - portfel bitcoin
Co to jest blockchain – portfel bitcoin

Informacja o blockchain jest również publicznie dostępne dla każdego użytkownika sieci. Jest zdecentralizowany, co oznacza, że ​​nie działa on na jednym komputerze lub serwerze. Wszystkie transakcje są natychmiast komunikowane w całej sieci. Fakt ten prowadzi nas do pierwszej często używanej metafory opisującej blockchain: księgi publicznej.

Blockchain jako księga publiczna

Jeśli przesyłasz Bitcoin (lub inną krypto-walutę) do znajomego lub ją sprzedajesz, informacja ta jest publicznie dostępna na blockchain. Inne osoby nie muszą znać twojej tożsamości, ale wiedzą dokładnie, ile i czego zostało przeniesione z jednego konta na drugie.

Wiele osób postrzega blockchain jako alternatywę dla tradycyjnej bankowości. Zamiast banku lub innej centralnej instytucji do weryfikacji transferu pieniędzy, możesz użyć blockchain i jego przejrzystości oraz ogólnej dostępności jako formy weryfikacji przeprowadzanych transakcji.

jak działa blockchain?
jak działa blockchain?

Opierając się na idei księgi publicznej, innym popularnym sposobem opisywania systemu blockchain jest Internet wartości : internet umożliwił swobodną dystrybucję danych online, system blockchain robi to samo z pieniędzmi.

Zamiast polegać na klasycznych mediach (kontrolowanych głównie przez wielkie korporacje) internet daje szanse każdemu wypowiedzieć się na dany temat oraz na tworzenie swoich kanałów dystrybucji informacji. Blockchain i kryptowaluty ułatwiają transfer pieniędzy na cały świat poprzez ominięcie tradycyjnych pośredników, takich jak banki, a nawet rządy. Stąd być może takie zaciekłe ataki KNF i instytucji bankowych na kryptowaluty i idee blockchain (vide kampania: uważaj na kryptowaluty)

Blockchain jest jak Google Docs

Oto inna metafora Williama Mougayara autora The Business Blockchain opisująca blockchaina,:

Blockchain jest jak Google Docs. Zanim wprowadzono Google Docs, jeśli chciałeś współpracować z kimś ptrzy tworzeniu treści w internecie, musiałeś utworzyć dokument w np.: Microsoft Word, wysłać go do współpracownika, a następnie poprosić o jego edytowanie. Potem musieliście poczekać, aż wszyscy autorzy treści wprowadzą te zmiany, zachowają dokument i odeślą go do siebie nawzajem.

Dokumenty Google rozwiązały ten problem, umożliwiając wielu osobom jednoczesne na wyświetlanie i edytowanie tego samego dokumentu. Większość baz danych nadal działa tak jak Microsoft Word: tylko jedna osoba na raz może wprowadzać zmiany, blokując wszystkich innych autorów treści i wydłużają a co za tym idzie podrażając proces tworzenia treści. Blockchain rozwiązuje ten problem, natychmiast aktualizując wszelkie zmiany, które może zobaczyć każdy członek sieci.

Czytaj także:  Nowe kryptowaluty na Bitbay

 

Blockchain jest jak sieć sejfów

Inna metafora pomagająca zrozumieć czym jest blockchain która wyjaśnia, w jaki sposób działają klucze publiczne i prywatne, zostałą przedstawiona na forum „bitcoin talk” i brzmi:

Wyobraźcie sobie, że w ogromnym pokoju jest gąszcz sejfów. Każdy sejf ma swój numer identyfikujący go (klucz publiczny), a każdy sejf ma slot, który pozwala ludziom włożyć do niego pieniądze. Sejfy są wykonane z kuloodpornego szkła, więc każdy może zobaczyć, ile jest w danym sejfie pieniędzy, i każdy może umieścić pieniądze w dowolnym sejfie. Po otwarciu konta Bitcoin otrzymasz pusty sejf i klucz (tzw: klucz prywatny) do tego sejfu. Gdy ktoś chce przesłać do Ciebie pieniądze, Ty poprostu podajesz tej osobie numer swojego sejfu.”

Blockchain jest jak DNA

Jest jeszcze jedna metafora ukuta przez Robina Chauhan z magazynu „Medium”. Metafora ta jest nieco naciągana, ale być może komuś przypadnie do gustu.

Blockchain to zapis transakcji, dystrybuowany w Internecie. Podobnie jak z DNA które jest zapisem genetycznych transakcji i mutacji, które rozprzestrzeniają się, gdy życie rozszerza się na całą ziemię. Oba z czasem stają się bardziej skomplikowane, ponieważ nasze DNA ewoluuje, a nowe bloki są dodawane do łańcucha blokowego.

Każdy blockchain (Bitcoin, Ether, Ripple) jest jak odrębny gatunek (człowiek, szympans, itp.). Blockchain może być również rozwidlony (podobnie jak Bitcoin Cash), aby stworzyć konkurencyjną walutę w taki sam sposób, w jaki dwa różne gatunki mogą mieć wspólnego przodka.

Oczywiście zmiany w DNA nie następują ani łatwo ani szybko – naukowcy są przekonani, że odkrycie mutacji genetycznej zajmuje miliony lat – i budowa bloku blockchain też nie jest łatwa. Proces ewolucji i doboru naturalnego jest trochę podobny do górnictwa, skomplikowana seria kroków, która tworzy coś niesamowitego.”

Blockchain to nie tylko Bitcoin

Blockchain to nie tylko Bitcoin. Blockchain jest to skutecznie baza danych zatwierdzona przez szerszą społeczność, a nie przez organ centralny. Jest to zbiór rekordów (zapisów), zaakceptowanych wiele osób, zamiast polegać na jednym centralnym podmiocie, takim jak bank lub rząd, który najprawdopodobniej przechowuje dane na określonym dobrze strzeżonym serwerze.

Czytaj także:  Kryptowaluty - oczekiwania vs rzeczywistość
Jak działa blockchain - blockchain w biznesie
Jak działa blockchain – blockchain w biznesie

Każdy „blok” (block) reprezentuje liczbę rekordów transakcyjnych, a składnik „łańcuchowy” (chain) łączy je wszystkie razem z funkcją haszującą (kryptograficznym kluczem szyfrującym). W miarę tworzenia rekordów są one potwierdzane przez rozproszoną sieć komputerów i są sparowane z poprzednim wpisem w łańcuchu, tworząc w ten sposób łańcuch bloków lub łańcuch blockchain.

Cały blockchain jest przechowywany w ogromnej sieci komputerów, co oznacza, że ​​nikt nie ma kontroli nad swoją historią. To ważna cecha tego systemu, ponieważ następna transakcja podpinana pod blockchain potwierdza wszystko, co wydarzyło się w poprzednim bloku, a to oznacza, że ​​nikt nie może wrócić i zmieniać już raz wykonanej, zamkniętej i zaksięgowane transakcji. Ta specyfika blockchain uczy odpowiedzialności za podejmowane transakcje, gdyż raz zlecony przelew nie może być już cofnięty – co może mieć miejsce w bankach.

Chociaż aktualnie nie jest do tego jeszcze wykorzystywana, technologia „łańcucha bloków” może być używana do utrzymywania różnorodnych informacji. Organizacja o nazwie Follow My Vote próbuje użyć blockchain do elektronicznego systemu głosowania, który jest bezpieczniejszy niż dotychczasowe systemy do przeprowadzania głosowania. Dostawcy usług medycznych mogą pewnego dnia użyć blockchian do np.: obsługi kart pacjentów.

W przypadku bankowości, gdzie aktualnie używane są rozwiązania z dziedziny blockchain, oznacza to, że wszystkie transfery pieniędzy są jednocześnie weryfikowane na obu końcach (nadawca -> odbiorca). Blockchain może być również używany w każdym przemyśle czy dziedzinie gospodarki w której ludzie muszą współpracować wspólnie nad dokumentami, lub potrzebna jest szybka wymiana informacji (czyli praktycznie każda gałąź współczesnej gospodarki).

Czym jest blockchain? Zakończenie

Mam nadzieję że te kilka znalezionych w necie metafor rozjaśni Wam mechanizm za pomocą którego krytowaluty są dystrybuowane miedzy użytkownikami. Z pewnością zauważycie także jak wielki potencjał drzemie w technologii blockchain, oraz dlaczego wiele instytucjonalnych „dinozaurów” obawia się tej technologii.

Leave A Comment