Coinbase pod lupą IRS
01 Gru

IRS przygląda się giełdzie Coinbase

Dziś giełda Coinbase poniosła poważną porażkę z rąk Urzędu Skarbowego, prawie rok po wniesieniu skargi. Sąd federalny w Kalifornii nakazał giełdzie przekazanie dokumentów identyfikujących wszystkich użytkowników, którzy kupili, sprzedali, wysłali lub otrzymali ponad 20 000 USD za pośrednictwem swoich rachunków w ciągu jednego roku od 2013 do 2015 roku. Coinbase szacuje, że 14 355 użytkowników spełnia wymagania rządu. Pełne zamówienie jest osadzone poniżej. Po długiej batalii prawnej między dwoma podmiotami, sąd rejonowy San Francisco orzekł we wtorek, że Coinbase musi przekazać konta użytkowników na giełdzie, która kupiła, sprzedała, wysłała lub otrzymała kwoty 20 000 USD i więcej w latach 2013-2015.

Pierwsza polska giełda kryptowalut

Giełda musi wydać dane swoich traderów

Giełda musi teraz przekazać agencji podatkowej imię i nazwisko, adres, numery identyfikacyjne podatnika i datę urodzenia klientów powiązanych z tymi rachunkami – stwierdza sąd. Spór o rekordy użytkowników trwa od listopada 2016 r., A IRS proponuje obniżone ilości wezwania w lipcu tego roku – w porównaniu z początkowymi 480 000 zapytań klientów.

W lipcu Coinbase argumentował, że zakres zredukowanego wezwania był zbyt szeroki, nazywając go „wyprawą wędkarską”. W rezultacie niektóre wymagane dane zostały również zmniejszone w porównaniu z pierwotnym zamówieniem, które zawierało informacje, takie jak adresy portfela i klucze publiczne.

W poście na blogu dotyczącym orzeczenia giełda twierdziła, że „częściowe zwycięstwo” spowodowało zmniejszenie tego zakresu. Badania prawne i grupa rzeczników Coin Center wypowiedziała się przeciwko orzeczeniu, mówiąc, że jest „głęboko niezadowolona z braku uzasadnienia dostarczonego przez IRS” i że sprawa „ustanawia zły precedens dla prywatności finansowej”. Jak wcześniej szczegółowo opisał CoinDesk, dochodzenie dotyczące lokalizacji przypadków unikania zobowiązań podatkowych w transakcjach dotyczących kryptowalut. W poście na blogu Coinbase oświadczył, że jest w trakcie sprawdzania zamówienia i zapewnia użytkowników:    

 „W przypadku ostatecznego przedstawienia dokumentów na podstawie niniejszego orzeczenia sądowego, zamierzamy powiadomić użytkowników, którzy mają wpływ, przed jakimikolwiek ujawnieniem.”

Coinbase wygrało z IRS?

Post na blogu giełdy opisywał orzeczenie jako częściowy sukces, nazywając go „bezprecedensowym zwycięstwem dla branży”.

„Adwokaci rządowi zauważyli na rozprawie, że IRS nie jest przyzwyczajony do walki o rekordy w tym kontekście, a większość firm po prostu bez dokumentów zwraca się do sądu”

– napisał David Farmer, dyrektor działu operacji biznesowych w Coinbase. Farmer napisał, że ostateczna liczba osób, których zapisy zostały zamówione w środę, jest o 97% niższa niż wtedy, gdy IRS najpierw zażądał informacji. Mimo świętowania, Farmer zasugerował na blogu, że Coinbase może nie zastosować się do prośby, lub może zakwestionować zamówienie.

„W przypadku, gdy ostatecznie przedstawimy dokumenty w ramach niniejszego nakazu sądowego, zamierzamy powiadomić użytkowników, którzy mają wpływ, przed jakimikolwiek ujawnieniem”

– napisał Farmer. Środowe postanowienie sądu zaprzeczyło prośbie giełdy o „przesłuchanie dowodowe”, które mogła wykorzystać Coinbase, aby argumentować, że IRS okazywał złą wiarę w żądanie dokumentów, o które się prosił. Być może ta całą sytuacja miała właśnie spory wpływ na nagły spadek ceny Bitcoin po wczorajszym szczycie. Spadek cen na światowych rynkach rozpoczął się właśnie od giełdy Coinbase.

Czytaj także:  Francuska inwestycja w Bitcoin

Leave A Comment