Co to są Kryptowaluty?
Co to są Kryptowaluty?
W artkule przeczytasz:
Jeśli szukasz odpowiedzi na liczne pytania związane z kryptowalutami, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Powiem Ci, czym są kryptowaluty oraz co warto wiedzieć o kryptowalutach. Dowiesz się również, dlaczego kryptowaluty są popularne i co sprawia, że wirtualna waluta przyciąga do siebie coraz więcej inwestorów.
Co to są kryptowaluty? – wstpęp
Najprościej mówiąc, kryptowaluty to wirtualne waluty. Cyfrowe pieniądze to innowacyjny, rozproszony system księgowy, przechowujący informacje o stanie posiadania w umownych jednostkach (Bitcoin, Ethereum, Rippe etc.). Posiadacz kryptowaluty przechowuje ją na swoim komputerze lub smartfonie w specjalnym portfelu. Transakcje odbywają się elektronicznie, bezpośrednio, pomiędzy właścicielem kryptowaluty a nabywcą (tu: giełdą). Każda jednostka wirtualnej waluty zaszyfrowana jest kodem z informacjami, które zapobiegają kopiowaniu czy ponownemu wydatkowaniu. Ważne jest to, że na rynku wirtualnej waluty nie występuje żaden regulator. O ilości kryptowaluty w obiegu decyduje jej twórca na etapie tworzenia systemu. Wartość kryptowaluty znajduje się w rękach wolnego rynku! Obrót kryptowalutami odbywa się elektronicznie, bez udziału żadnego systemu bankowego, bezpośrednio między posiadaczami elektronicznej waluty, czyli w technologii peer to peer. Dzięki temu mamy pewność, że przy transakcji nie czuwa żaden nadzór. Oznacza to, że nikt nie poinformuje organów skarbowych przy obrocie dużą kwotą, jak dzieje się to w przypadku transakcji bankowych na kwotę przekraczającą równowartość 15 tys. euro. Nikt nie może też „zablokować” naszego konta. Nie „wejdzie” też na nie komornik. Biorąc pod uwagę powyższe informacje, bez trudu możesz dojść do wniosku, że najważniejszą misją kryptowaluty jest wolność. Elektroniczna waluta jest całkowicie wolna od wszelkich kontroli, a także od polityków. Kryptowaluta podlega jedynie silnemu systemowi elektronicznych, zautomatyzowanych zabezpieczeń.
Co trzeba wiedzieć o kryptowalutach
Kryptowalutę można nabyć za pomocą tradycyjnych pieniędzy (pisaliśmy o tym w artykule: jak kupić Bitcoin) lub samodzielnie ją wykopać (pisaliśmy o tym między innymi w artykule: kopanie kryptowalut na komputerze i laptopie). Niestety drugi sposób wymaga specjalistycznej wiedzy, odpowiedniego sprzętu oraz czasu, ponieważ proces jest czasochłonny. Kryptowalutę niezależnie od sposobu jej wydobycia przechowuje się w specjalnym portfelu, który występuje w postaci aplikacji na komputer czy smartfon lub na fizycznym nośniku danych swoim wyglądem często przypominający klasyczny pendrive. Wspomniane portfele dzięki licznym hasłom, które zna tylko właściciel, są bezpiecznym miejscem dla twojej wirtualnej waluty. Chcesz mieć pewność, jaka jest aktualna wartość kryptowalut? Warto pamiętać, że cena każdej waluty zmienia się w czasie rzeczywistym. Jak weryfikować wartość swojego elektronicznego portfela?
Aktualny kurs kryptowalut dostępny na naszej stronie np. tutaj: Kurs kryptowalut, oraz na giełdach kryptowalut, na których można dokonywać transakcji kupna-sprzedaży kryptowalut. Czym cechuje się kryptowaluta? Choć różnorodność wirtualnych pieniędzy jest ogromna, wszystkie kryptowaluty posiadają te same cechy, które sprawiają, że to coraz popularniejszy środek płatności bezgotówkowej, a także możliwość inwestycji.
Co to są kryptowaluty – Najważniejsze cechy kryptowalut
- Kryptowaluta zapewnia anonimowość. Wszelkie transakcje wymagają wyłącznie użycia kluczy, których nie łączy się z żadnymi danymi osobowymi, a nawet firmami.
- Transakcje przeprowadzane z pomocą kryptowalut pozbawione są kontroli instytucji finansowych, dzięki temu możliwe jest uniknięcie wielu dodatkowych opłat, czy formalności
- Kryptowaluty przechowywane są w cyfrowych portfelach z pomocą zaszyfrowanych kluczy, dzięki temu są bardzo bezpiecznym środkiem płatności
- Transakcje wykonywane z pomocą kryptowalut przeprowadzane są natychmiastowo, bez konieczności księgowania zleceń, czy narzuconych sesji ELIXIR, jak w przypadku tradycyjnych banków.
Dlaczego kryptowaluty są popularne
Bitcoin to najważniejsza przyczyna lawinowego wzrostu zainteresowania kryptowalutami. Gigantyczny sukces Bitcoina nakręcił cały rynek walut cyfrowych i przyciągnął do tego świata miliony inwestorów. Wyobraź sobie, że na samym początku Bitcoin kosztował tylko część dolara, a w szczytowym momencie ostatniej bańki spekulacyjnej – blisko 20 tysięcy dolarów. Takie liczby przemawiają do wyobraźni, o Bitcoinie zrobiło się bardzo głośno w mediach, a to w naturalny sposób zwiększa podaż inwestorów. Tym, co w największym stopniu motywuje osoby dziś wchodzące na rynek kryptowalut, jest właśnie sen o znacznym pomnożeniu swojego kapitału. Choć w świecie walut cyfrowych nie brakuje też osób rzeczywiście zafascynowanych ideą blockchaina, to jednak zdecydowana większość inwestorów robi to w celach czysto spekulacyjnych. Kolejna bańka nadejdzie, ale nie wiadomo kiedy. Może to być kwestia miesięcy, lat, a nawet dekad.
Co to jest blockchain
Blockchain, inaczej łańcuch bloków, jest to technologia, która służy do przechowywania oraz przesyłania informacji o transakcjach zawartych w Internecie. Informacje te zostają ułożone w postaci następujących po sobie bloków danych. Jeden blok zawiera informacje o określonej liczbie transakcji, następnie po jego nasyceniu tworzy się kolejny blok danych, a za nim kolejny i następny, tworząc pewien rodzaj łańcucha. Mogą być przesyłane w nim informacje o różnych rodzajach transakcji, np. handlowych, kupnie lub sprzedaży walut, także kryptowalut.
Ile jest kryptowalut?
Odpowiedź na to pytanie jest cały czas zmienna. Obecnie odnotowuje się ich około 5000, a jeszcze 5 lat temu mogliśmy mówić zaledwie o kilkunastu. Wniosek jest prosty, cały czas powstają nowe kryptowaluty, sprzyja temu pewna technologia, która za nimi stoi. Stworzenie własnej kryptowaluty nie wymaga umiejętności programistycznych! Stworzenie sensownego rankingu kryptowalut jest bardzo trudne, większość z nich opiera się o subiektywne opinie. Należy również pamiętać, że rynek kryptowalut jest ruchomy to, że dziś jakaś kryptowaluta jest popularna, nie znaczy, że za miesiąc jej miejsce zastąpi inna.
Najpopularniejsze kryptowaluty
-
Bitcoin
Bez wątpienia najpopularniejszą kryptowalutom jest Bitcoin. Powstała w 2009 roku waluta oparta jest o technologię blockchain. Dla wielu osób jest to symbol całego rynku wirtualnych walut. Kurs Bitcoin śledzą już nie tylko inwestorzy, ale także laicy i mainstreamowe media. Wartość Bitcoina dziś jest 9 razy większa niż w 2017 roku!
-
Ethereum
Ethereum pojawił się na rynku w 2015 roku i od samego początku swojego istnienia, depcze po piętach Bitcoinowi. ETH powstała w oparciu o identyczną technologię, co bardziej znany kuzyn, jednak różnica polega na tym, że Ethereum umożliwia tworzenie tzw. Smart Contracts, czyli skryptów oraz aplikacji, które zapisywane są w łańcuchu danych. Kolejną różnicą jest fakt, że podaż ETH jest nieograniczona, a wydobycie znacznie prostsze niż w przypadku BTC.
-
Tether
Tether powstał w połowie 2014 roku, a jego twórcą jest Brock Pierce. Kryptowaluta powstała w oparciu o system stable-coins co oznacza, że jest powiązana 1:1 z konkretnym aktywem, w tym przypadku z kursem dolarem amerykańskim. Tether zmierza więc zawsze do uzyskania wartości gwarantowanej na poziomie 1 USD. Tether powstał w połowie 2014 roku, a jego twórcą jest Brock Pierce. Kryptowaluta powstała w oparciu o system stable-coins co oznacza, że jest powiązana 1:1 z konkretnym aktywem, w tym przypadku z kursem dolarem amerykańskim. Tether zmierza więc zawsze do uzyskania wartości gwarantowanej na poziomie 1 USD. Obecnie Tether uchodzi za najbardziej kontrowersyjną kryptowalutę, wynika to z faktu iż waluta emitowana jest przez prywatną firmę Tether Ltd. mającą dużą kontrolę nad jej wartością.
Przedstawiłem ci tylko trzy najpopularniejsze kryptowaluty, ponieważ tak jak wspomniałem wyżej, jest ich około 5000
Podsumowanie
Zdecentralizowana waluta, pieniądz przyszłości czy może rozproszony system księgowy zawierający dane o stanie posiadania w umownych jednostkach? Kryptowaluty można scharakteryzować na wiele sposób. Niezależnie od tego kryptowaluty wzbudzają wiele emocji – nie tylko wśród inwestorów.