Budujemy koparkę kryptowalut - zasilacz
05 Lip

Budowa koparki kryptowalut – jak zacząć?

A więc zastanawiasz się jak zbudować koparkę kryptowalut

Budowa koparki kryptowalut została z grubsza opisana TUTAJ. Podsumowaując – jest to jeden wielki komputer który do poprawnego funkcjonowania potrzebuje:

Pierwsza polska giełda kryptowalut
  • zasilacza
  • płyty głównej
  • procesora
  • Ramu
  • karty graficznej
  • dysku twardego
  • monitora
  • klawiatury/myszki
  • (ewentualnie stelaż)

PRZECZYTAJ TAKŻE: RANKING NAJLEPSZYCH KART GRAFICZNYCH DO KOPANIA W 2018 ROKU!

Koparka kryptowalut jaki zasilacz?

Zasilacz jest najważniejszym elementem koparki ponieważ to od niego zależy stabilne działanie całego systemu. Nie kupuj taniego zasilacza, a już tym bardziej używanego – no chyba, że chcesz narazić swój wart blisko 10 tyś PLN sprzęt na ryzyko przepalenia. W najlepszym wypadku będzie to tylko spalony zasilacz, w najgorszym popalone karty których już nie wymienisz na gwarancji! W temacie zasilaczy w grę wchodzi górna półka czyli: OCZ, Corsair, XFX, Antec. Jeśli chodzi o moc, to zależy ona od potrzeb Twojego zestawu. O kartach graficznych i ich apetycie na prąd pisałem TUTAJ. Przeczytaj ten wpis i zobacz ile mniej więcej prądu zużywa twój setup, możesz to sprawdzić także TUTAJ. Ok masz już oszacowane zużycie energii, np dysponujesz zestawem 6ciu GTX 1070 pobiera nominalnie 630 W (zazwyczaj karty zużywają 100 – 250 W bez podkręcania, podkręcona karta potrafi zużyć do 30% więcej energii) jest a więc myślisz, że zasilacz 700W wystarczy? Otóż są jeszcze inne podzespoły które także potrzebują zasilania, lepiej zatem jest wziąć 1000W lub 1300W, większe zasilacze są bardziej ekonomiczne – zasilacze o większej mocy posiadają także większą sprawność. Lepsze zasilacze swoją pełną sprawność osiągają przy obciążeniu w 50%, optymalne, bezpieczne dopuszczalne obciążenie zasilacza do 3/4 jego maksymalnej mocy.

Czytaj także:  Koparka kryptowalut co to jest?

Kopanie kryptowalut jaki zasilacz wybrać?

Przy wyborze zasilacza należy się kierować przede wszystkim wystarczającą ilością slotów do których moglibyśmy podłączyć karty. Jeśli dysponujemy koparką która posiada 6 kart graficznych to nie mamy zbyt szerokiego wyboru jeśli chodzi o zasilacze, nie wiele jest firm na rynku oferujących zasilacze które posiadają jeden kabel rozdzielony na 6 końcówek. Nawet jeżeli znajdziemy zasilacz z końcówkami na 8 kart, to zwykle te końcówki są „podwójne” a sam zasilacz jest zaprojektowany na podłączenie 4 kart. Nie jest także zalecane używanie tzw splittera do podziału zasilacza (np: Molex/PCI -E) – jeśli jednak nie masz innego wyjścia, upewnij się, że nie przeciążasz żadnego z adapterów. Najprostszy sposób na sprawdzenie takiego przeciążenia jest proste dotknięcie adaptera, jeżeli jest ciepły to się przeciąża i lepiej zrezygnować z niego – inaczej ryzykujemy awarię sprzętu.

Czytaj także:  Zamówili karty graficzne - nie zgadniesz co otrzymali!

Risery co to takiego?

Jeśli używasz płyty głównej z wieloma slotami PCI-E (np: AsRock H81 Pro BTC) będziesz potrzebował przedłużaczy, mimo, że płyta główna posiada dodatkowe 4-pinowe złącza zasilania Molex, aby prawidłowo zasilać karty graficzne, które wymagają większej mocy od gniazda PCI-E. Nawet w tym przypadku lepiej jest połączyć zasilane pochodzące PCI-E i lepiej nie próbować wyciągać większej ilości energii przez płytę  główną, zwłaszcza jeśli chodzi o 6 GPU. Slot PCI-E x16, która normalnie jest używana do kart graficznych na płycie głównej, ma zapewniać do 75 W mocy na kartę graficzną według specyfikacji, chociaż większość zużycia pochodzi z linii 12V, a maksymalna moc znamionowa jest do 66W. Jeśli jednak masz 6 kart graficznych, które zwiększają moc pobieraną z płyty głównej, większości przypadków karty graficzne nie są wyposażone w maksymalną moc, którą gniazdo PCI-E z którego może dostarczyć zasilanie. 

Riser do koparki kryptowalut
Riser do koparki kryptowalut

Jakie risery wybrać?

Istnieje wiele różnych riserów PCI-E, ale bardzo popularnym wyborem jest port x1 PCI-E do portu USB 3.0, ponieważ jest on naprawdę dobrze zaprojektowany i nieźle działa, w przeciwieństwie do tanszych stringów niższej jakości. Te przedłóżki korzystają z kabla USB 3.0, ale w rzeczywistości nie używają interfejsu USB, kabel ten jest dobrym wyborem dla przesyłu danych. Gniazda PCI-E, opierają się na złączu zasilania 4-stykowego Molex, aby zapewnić zasilanie karty graficznej, całkowicie wyciągniętej z gniazda PCI-E płyty głównej. Wiemy już, że karta graficzna może sięgać 66W w linii 12V, co nie powinno być problemem w przypadku złącza 4-pinowego typu Molex, ponieważ te złącza są oznaczone jako 10-11A na przewód, a ponieważ jest tylko jeden przewód 12V, teoretycznie powinieneś jechać do 120-132 W na nim, ale to tylko wtedy, gdy masz jedno złącze zasilania Molex.

Czytaj także:  Akademia tradera cz.2 Analiza fundamentalna