Budowa koparki kryptowalut – jak zacząć?
W artkule przeczytasz:
A więc zastanawiasz się jak zbudować koparkę kryptowalut
Budowa koparki kryptowalut została z grubsza opisana TUTAJ. Podsumowaując – jest to jeden wielki komputer który do poprawnego funkcjonowania potrzebuje:
- zasilacza
- płyty głównej
- procesora
- Ramu
- karty graficznej
- dysku twardego
- monitora
- klawiatury/myszki
- (ewentualnie stelaż)
PRZECZYTAJ TAKŻE: RANKING NAJLEPSZYCH KART GRAFICZNYCH DO KOPANIA W 2018 ROKU!
Koparka kryptowalut jaki zasilacz?
Zasilacz jest najważniejszym elementem koparki ponieważ to od niego zależy stabilne działanie całego systemu. Nie kupuj taniego zasilacza, a już tym bardziej używanego – no chyba, że chcesz narazić swój wart blisko 10 tyś PLN sprzęt na ryzyko przepalenia. W najlepszym wypadku będzie to tylko spalony zasilacz, w najgorszym popalone karty których już nie wymienisz na gwarancji! W temacie zasilaczy w grę wchodzi górna półka czyli: OCZ, Corsair, XFX, Antec. Jeśli chodzi o moc, to zależy ona od potrzeb Twojego zestawu. O kartach graficznych i ich apetycie na prąd pisałem TUTAJ. Przeczytaj ten wpis i zobacz ile mniej więcej prądu zużywa twój setup, możesz to sprawdzić także TUTAJ. Ok masz już oszacowane zużycie energii, np dysponujesz zestawem 6ciu GTX 1070 pobiera nominalnie 630 W (zazwyczaj karty zużywają 100 – 250 W bez podkręcania, podkręcona karta potrafi zużyć do 30% więcej energii) jest a więc myślisz, że zasilacz 700W wystarczy? Otóż są jeszcze inne podzespoły które także potrzebują zasilania, lepiej zatem jest wziąć 1000W lub 1300W, większe zasilacze są bardziej ekonomiczne – zasilacze o większej mocy posiadają także większą sprawność. Lepsze zasilacze swoją pełną sprawność osiągają przy obciążeniu w 50%, optymalne, bezpieczne dopuszczalne obciążenie zasilacza do 3/4 jego maksymalnej mocy.
Kopanie kryptowalut jaki zasilacz wybrać?
Przy wyborze zasilacza należy się kierować przede wszystkim wystarczającą ilością slotów do których moglibyśmy podłączyć karty. Jeśli dysponujemy koparką która posiada 6 kart graficznych to nie mamy zbyt szerokiego wyboru jeśli chodzi o zasilacze, nie wiele jest firm na rynku oferujących zasilacze które posiadają jeden kabel rozdzielony na 6 końcówek. Nawet jeżeli znajdziemy zasilacz z końcówkami na 8 kart, to zwykle te końcówki są „podwójne” a sam zasilacz jest zaprojektowany na podłączenie 4 kart. Nie jest także zalecane używanie tzw splittera do podziału zasilacza (np: Molex/PCI -E) – jeśli jednak nie masz innego wyjścia, upewnij się, że nie przeciążasz żadnego z adapterów. Najprostszy sposób na sprawdzenie takiego przeciążenia jest proste dotknięcie adaptera, jeżeli jest ciepły to się przeciąża i lepiej zrezygnować z niego – inaczej ryzykujemy awarię sprzętu.
Risery co to takiego?
Jeśli używasz płyty głównej z wieloma slotami PCI-E (np: AsRock H81 Pro BTC) będziesz potrzebował przedłużaczy, mimo, że płyta główna posiada dodatkowe 4-pinowe złącza zasilania Molex, aby prawidłowo zasilać karty graficzne, które wymagają większej mocy od gniazda PCI-E. Nawet w tym przypadku lepiej jest połączyć zasilane pochodzące PCI-E i lepiej nie próbować wyciągać większej ilości energii przez płytę główną, zwłaszcza jeśli chodzi o 6 GPU. Slot PCI-E x16, która normalnie jest używana do kart graficznych na płycie głównej, ma zapewniać do 75 W mocy na kartę graficzną według specyfikacji, chociaż większość zużycia pochodzi z linii 12V, a maksymalna moc znamionowa jest do 66W. Jeśli jednak masz 6 kart graficznych, które zwiększają moc pobieraną z płyty głównej, większości przypadków karty graficzne nie są wyposażone w maksymalną moc, którą gniazdo PCI-E z którego może dostarczyć zasilanie.
Istnieje wiele różnych riserów PCI-E, ale bardzo popularnym wyborem jest port x1 PCI-E do portu USB 3.0, ponieważ jest on naprawdę dobrze zaprojektowany i nieźle działa, w przeciwieństwie do tanszych stringów niższej jakości. Te przedłóżki korzystają z kabla USB 3.0, ale w rzeczywistości nie używają interfejsu USB, kabel ten jest dobrym wyborem dla przesyłu danych. Gniazda PCI-E, opierają się na złączu zasilania 4-stykowego Molex, aby zapewnić zasilanie karty graficznej, całkowicie wyciągniętej z gniazda PCI-E płyty głównej. Wiemy już, że karta graficzna może sięgać 66W w linii 12V, co nie powinno być problemem w przypadku złącza 4-pinowego typu Molex, ponieważ te złącza są oznaczone jako 10-11A na przewód, a ponieważ jest tylko jeden przewód 12V, teoretycznie powinieneś jechać do 120-132 W na nim, ale to tylko wtedy, gdy masz jedno złącze zasilania Molex.