Czy bitcoin to bańka spekulacyjna?
07 Gru

Czy bitcoin to bańka spekulacyjna?

Czy bitcoin to bańka spekulacyjna? Takie pytanie zadają sobie inwestorzy na całym świecie. Ceny wszystkich ważniejszych kryptowalut stale idą w górę. Bitcoin otrzymał mocny impuls wzrostowy po piątkowym ogłoszeniu przez główny amerykański regulator instrumentów pochodnych, który zezwolił CME Group Inc i CBOE Global Markets na notowanie kontraktów na bitcoin. Ten ruch otwiera drzwi do przyjęcia nowej klasy aktywów.

Pierwsza polska giełda kryptowalut

„Po prostu postrzeganie świata, że ​​CME i CBOE zapewniają legitymację Bitcoin, jest tym, co napędza tutaj ogromny wiec” – powiedział Karl Schamotta, dyrektor globalnej strategii produktów i rynku w firmie Cambridge Global Payments w Toronto.

Wzrost udziału Bitcoina na poziomie 10-krotnie poniżej poziomu 1000 USD na początku roku przyniósł kontrolę regulacyjną na całym świecie.

Bitbay polska giełda kryptowalut
Zrabiaj na Bitcoin!

Ekonomiści są zgodni – „Bitcoin to bańka spekulacyjna”

Niektóre osobistości ze świata ekonomii, takie jak nagrodzony Noblem ekonomista Joseph Stiglitz, powiedziały, że krypto-waluta powinna być zabroniona.

Mick McCarth CMC Markets Sydney

„Zajęło dużo czasu ustalenie metodologii i sposobu, w jaki bitcoin był przedmiotem obrotu. Pierwotny zarzut pochodzi z faktu, że nie zostały uregulowane. Jednak jest wyraźnie przeniesiony z tych cieni do centralnego etapu „, powiedział Mick McCarthy, główny strateg rynku CMC Markets w Sydney. „Jesteśmy w ferworze rynku baniek mydlanych, a jedną z charakterystyk rynku bąbelków jest to, że nie sposób wiedzieć, kiedy pęknie bańka”

W ostatnim czasie na giełdzie Bitstamp w Luksemburgu bitcoin wzrósł o 12,42 proc. do rekordowej 13 1277,13 USD .

Leonhard Weese prezes Bitcoin Association of Hong Kong

„Obecnie w bitcoin zainwestowane jest dużo pieniędzy przez ludzi kierowanych strachem przed brakiem waluty na rynku, i chciwością” – powiedział Leonhard Weese, prezes Bitcoin Association of Hong Kong.

Carl Icahn

Inwestor i miliarder Carl Icahn, twierdzi, że bitcoin to bańka. Magnat biznesowy i założyciel Icahn Enterprises powiedział CNBC, że: „kryptowalutowa wydaje się bańką” i, że nie rozumie hype wokół bitcoin. Icahn stwierdził:

„Muszę powiedzieć szczerze, nie rozumiem tego … Po prostu nie rozumiem, po prostu trzymam się z dala od czegoś, jeśli nie rozumiem tego.”

Carl Icahn porównał także rynek bitcoinów do bańki na ziemi z 18 wieku w Missisipi.

Warren Buffett

Inwestor Warren Buffett dołączył do grona tych, którzy uważają, że rynek bitcoin znajduje się w bańce. Według MarketWatch, Buffett poruszył ten temat podczas dorocznej sesji pytań i odpowiedzi, która odbyła się w Omaha na początku tego miesiąca. Podczas gdy Buffett skupiał się na wielu tematach, poświęcił też trochę czasu na temat rynku kryptowalut.

„Ludzie są podekscytowani dużymi ruchami cenowymi, a Wall Street mieści się” – powiedział. Opisując bitcoin jako „prawdziwą bańkę”, zgodnie z publikacją, Buffett skrytykował również pomysł zastosowania wartości do bitcoin.

Komentarze Buffetta pojawiły się w miesiącu, w którym wzrosty ceny Bitcoina były znaczące. Po wahaniach na poziomie około 4 300 USD na początku października cena wzrosła do ponad 6100 USD mniej niż tydzień później. To, że Buffett przybrał twardą postawę wobec bitcoina, może nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że w 2014 r. twierdził, że inwestorzy całkowicie unikają bitcoinów. „Zasadniczo jest to złudzenie” – cytowano go wtedy. Buffett nie jest jedynym obserwatorem rynku, który mógłby wypowiedzieć się na temat ostatnich wydarzeń na rynku. Wcześniej w tym tygodniu, saudyjski książę Al-Waleed bin Talal powiedział, że spodziewa się, że bitcoin zawiedzie. Inni jednak przyjęli inne podejście. 24 października nowojorski „Dziekan wydziału”, „Aswath Damodaran”, argumentował, że bitcoin jest prawdziwą walutą, a nie oszustwem w nowym poście na blogu.

Cena bitcoin – nowe rekordy co dnia

Dziś znowu bitcoin osiągnął wyższy o 1000 USD poziom cenowy, który staje się prawie codziennym zjawiskiem na giełdach wirtualnych walut. Dane z Coinmarketcap pokazują średnią cenę giełdową wynoszącą 15 200 USD, co stanowi zdumiewający postęp w wysokości. Oznacza to, że bitcoin zyskał 6000 USD w mniej niż tydzień. Szerokie spready na giełdach oznaczają, że wiele giełd handluje kwotą 500 USD lub więcej poniżej ratingu Coinmarketcap. Obecnie różnica w cenie jednego BTC na Bitfinex i Coinbase wynosi ponad 1 000 USD, odpowiednio 14 250 USD i 15 400 USD. Nowe najwyższe stawki pojawiają się i znikają w mgnieniu oka. Bitcoin zyskuje każdego dnia na wartości 1.000 dolarów, pokonując najbardziej optymistyczne krótkoterminowe prognozy takich analityków jak Max Keizer. Nie tylko USD, ale inne waluty również widzą kamienie milowe, takie jak dzisiejszy rubel rosyjski, który obecnie notowany jest na poziomie 1.000.000: 1 kontra BTC. Nowe prognozy cenowe są teraz trudne do sformułowania, a regularni komentatorzy zamiast tego doradzają nowym inwestorom, aby kształcić się w temacie kryptowalut, gdyż wygląda na to, że na dobre zagoszczą w portfelach inwestorów.

Czy bitcoin to bańka? Podsumowanie

Podczas gdy inwestorzy spierają się czy bitcoin to bańka spekulacyjna czy nie, cena bitcoina przekroczyła kolejny rekord wszechczasów, przekraczając poziom 13 000 USD. Indeks Bitcoin CoinDesk wyniósł 13 017,96 USD.  Stanowi to wzrost o ponad 10 procent od dnia otwarcia i ogólny wzrost o ponad 1300 USD. Przynosi się także całkowita kapitalizacja rynkowa bitcoina do około 217 miliardów dolarów, zgodnie z BPI. Ruch ten kontynuuje trend podany wcześniej, kiedy cena bitcoina osiągnęła poziom 1 000 USD w ciągu 24 godzin, ostatecznie osiągając pułap 12 000 USD. Dodatkowe dane z CoinMarketCap.com pokazują, że giełdy południowokoreańskie nadal notują znaczną przewagę nad resztą rynku. Giełdy Bithumb, Coinone i Korbit zgłaszają transakcje powyżej 15 000 USD.

Czytaj także:  Nagły wzrost ceny bitcoin. Co się dzieje?

Leave A Comment