Bitcoin gold
24 Paź

Bitcoin gold

Bitcoin gold co to

Bitcoin gold to kolejny, po bitcoin cash fork bitcoina. Tym razem zmiany są większe niż podczas ostatniego forka, który był raczej posunięciem marketingowym. Największą zmianą jest zmiana algorytmu z Asic na GPU. Być może twórcy najpopularniejszej kryptowaluty chcieli wykonać ukłon w stronę posiadaczy koparek opartych o karty graficzne, klasyczne bitcoiny będą nadal kopane na dedykowanych urządzeniach  z serii antminer. Podział bitcoin ma na celu ponowną decentralizację wydobycia, gdyż realia (podążając za nieubłagalnymi prawami rynku) pokazały, że tam gdzie są duże pieniądze tam też pojawia się konsolidacja (wielkie kopalnie). Co to oznacza dla wielkich mining poolów? Kolejne miejsce do inwestycji! Trudne do zdobycia karty graficzne z rodziny GTX 10xx oraz Radeony RX od teraz będą towarem jeszcze bardziej deficytowym, jak grzyby po deszczu zaczną pojawiać się poole oparte o kopalnie budowane na koparkach GPU.

Pierwsza polska giełda kryptowalut
Bitcoin gold co to
Bitcoin gold co to

Co to jest fork

Fork to po porostu podział jednej kryptowaluty (bloku) na dwie. Przykłądami forków w świecie kryptowalut mogą być:

  • fork ethereum (Ethereum, Ethereum classic
  • fork bitcoin (Bitcoin, Bitcoin Cash, Bitcoin gold)
Czytaj także:  Bezpieczeństwo Bitcoin

Forki możemy podzielić na dwie kategorie: hard fork i soft fork

Hard fork

Hard Fork ma miejsce wtedy, gdy stara wersja kodu nie współgra z nową wersją kodu.  Łańcuch bloku zostaje rozdzielony na dwie wersje: nową i starą. Gdy jest przewidywany hardfork, wszyscy użytkownicy danej kryptowaluty muszą wykonać uaktualnienie swojego oprogramowania, bez tego nie będzie można rozpoznać nowego bloku.

Wynikiem Hard Forks są dwa blockchain’y, które rosną od siebie niezależnie. Jedna połowa uruchomiona jest na starym oprogramowaniu, natomiast druga połowa jest kompatybilna z drugą wersją bloków. Wtedy dysponujemy dwoma blockchain’ami, dlatego jest to tzw. widelec.

Soft fork

Softfork jest zmianą w protokole bitcoin, który ma tylko datę zablokowania / nieprawidłowego działania. Ponieważ stare węzły rozpoznają nowe bloki jako ważne, a softfork jest kompatybilny wstecznie. Tego rodzaju rozwidlenie wymaga jedynie większości ulepszeń górników w celu egzekwowania nowych zasad, nie powodując większego „zamieszania” w sieci.

Bitcoin gold cena

Przedpremierowa cena Bitcoin Gold wg: Coin Market Cap to 400.74 $

Czytaj także:  Hardfork Ethereum
Bitcoin gold cena
Bitcoin gold cena

(obrazek z bitcoin cap)

Bitcoin gold wpływ na rynek

Bitcoin gold będą mogli posiadać wszyscy którzy w swoim portfelu mają bitcoiny, może to spowodować nagłą sprzedaż wszystkich innych altcoinów poto by zarobione pieniądze zainwestować właśnie w bitcoin. Fakt ten może popierać nagły wzrost ceny (na ok 2 tygodnie) poprzedzający fork. W rzeczonym okresie bitcoin wzrósł z ceny 16000 do 22000 to wzrost o prawie 30%. Fakt ten stanowi (stanowił?) dobrą okazję do ugrania kilku groszy na różnicy kursowej. Po udanym forku, gdy temperatura nieco opadnie możemy spodziewać się powrotu do „normalnej” ceny bitcoina (zakładam kurs w okolicach 16000).

Bitcoin gold konsekwencje

Jeśli ktoś ma bitcoiny to może je sprzedać po relatywnie wysokich cenach. Aktualny kurs to kolejne ATH które może się szybko nie powtórzyć, ale biorąc pod uwagę dynamikę rynku i szybkość wzrost ceny bitcoina przez ostatnie pół roku, niczego nie możemy być pewni.

Czytaj także:  Kurs Bitcoin, kurs Ethereum, kurs Litecoin a Google Trends

Ceny pozostałych altcoinów mogą spadać (ze względu na zwiększenie podaży osób które na szybko chcą zamienić swoje altcoiny na bitcoiny) dlatego jest to dobra sytuacja dla amatorów spadających noży.