bańka na rynku bitcoin

Spadek ceny bitcoin

Spadek ceny bitcoin

Na giełdzie bardzo czerwono. Praktycznie wszystkie kryptowaluty zaliczyły dwucyfrowy spadek, niekiedy z czwórką z przodu. Nastroje na giełdach są raczej ponure, ale parafrazując przysłowie „Dla kogoś śmieć, dla innego skarb”, można powiedzieć że „Smutek jednego człowieka to radość kogoś innego”. Rekordowo niskie kursy walut to doskonała okazja do zakupów bo mocno zaniżonych cenach. Gdy piszę ten artykuł sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie. Bardzo mocne spadki przekształciły się w dynamiczne wzrosty i mamy obecnie zieleń z góry na dół na coinmarket cap. Oryginalnie artykuł ten miał zasugerować kilka przyczyn drastycznych spadków na giełdach, ale po pewnym czasie zaczęły na światło dzienne wychodzić informacje które pozwalają spojrzeć pełniej na obecną sytuację. Biorąc pod uwagę powyższę, po każdym prawdopodobnym powodzie spadku na giełdzie dodałem akapit „Wniosek” który jest learningiem jaki możemy wynieść z obecnej sytuacji.

Pierwsza polska giełda kryptowalut

Wiele osób zastanawia się nad przyczynami tak dramatycznych spadków.

Oto kilka możliwych wyjaśnień powyższej sytuacji:

Pękła bańka na bitcoin

Od dłuższego czasu mówiło się o tym, że bańka na Bitcoinie musi w końcu pęknąć.

Schemat bańki spekulacyjnej
Schemat bańki spekulacyjnej

Idealnie w ten wykres wpisuje się kurs bitcoin poniżej:

banka btc
banka btc

Jak widać na poniższym wykresie zainteresowanie bitcoinem i szczyty poprzednich pękających baniek na bitcoinie były w korelacji. Można było domyślać się tego po mocnym wzroście zainteresowania, które także miało miejsce w poprzednich bańkach na Bitcoinie. Na poniższym wykresie zestawiono wyniki wyszukiwania frazy „bitcoin” z narzędzia Google Trends i zestawiono je z cenami bitcoina i bańkami w poprzednich latach. Ewidentnie widać korelację. Z wykresu wynika również, że jesteśmy w okresie mocnej bańki która może w każdej chwili pęknąć, bądź już pęka (pękła?).

Czytaj także:  Rynek kryptowalut - tygodniowy przegląd
Kurs bitcoin google trends
Kurs bitcoin google trends

Wniosek: Analizować wszelkie dostępne źródła informacji i konfrontować je ze sobą.

Wpływ rynków azjatyckich

Jak wiemy rynki azjatyckie mają bardzo duży wpływ na ceny kryptowalut. Wielka obniżka zbiegła się z chińskim nowym rokiem. Jest to bardzo ważny dzień dla Azjatów, dlatego potrzebowali pieniędzy, czego efektem był odpływ kapitału z azjatyckich giełd.

Kolejnym azjatyckim akcentem był fakt wprowadzenia obostrzeń podczas rejestracji na koreańskich giełdach. Do tej pory panowała tam niezła bonanza. Ludzie tworzyli konta bez weryfikacji a wiec niezwykle ciężko było zweryfikować tożsamość inwestora. To dawało ogromne pole możliwości do wszelkiej maści malwersacji. Koreańczycy planują wprowadzić obowiązkową weryfikację konta giełdowego – informacja ta została mocno wypaczona (przypadkowo?) przez głuchy telefon portali ekonomicznych. Wiele osób otrzymało komunikat o zamykaniu giełd kryptowalut w Korei Północnej i rozpoczęło Pani Sell.

Następną nieciekawą informacją był news z Chin jakoby państwo to miało ograniczyć lub całkowicie zdelegalizować wydobycie Bitcoina ze względu na wzmożone zużycie prądu przez kopalnie. Prąd wykorzystywany do kopania Bitcoina wykorzystują ogromną ilość energii. Jeżeli tak się stanie, a jest na to szansa, to skńczy się jego dominacja na rynku kryptowalut. Należy także pogodzić się z faktem, że bitcoin powoli staje się przestarzały. Mały blok, duże fee  (ratunkiem tutaj może być skuteczne wprowadzenie Lightning network) sprawiają, że POW staje się wrogiem tej kryptowaluty. Po piętach bitcoina depcze Ethereum, które ma przejść w POW na POS czym może ostatecznie zdetronizować BTC – który po delegalizacji wydobycia praktycznie straci całkowitą swoją wartość.

Czytaj także:  Krach na amerykańskich giełdach - to już pewne

Wniosek: Robić samodzielny research, samemu szukać informacji i nie czekać na gotowe, bo można paść ofiarą niezweryfikowanych informacji.

Trzymaj, jeśli rozumiesz projekt

Nagły spadek cen kryptowalut sprawił, że wiele osób zaczęło zachowywać się irracjonalnie i zaczęło sprzedawać swoje kryptowaluty ze stratą, aby uratować resztę kapitału. Zachowanie to wynikało z fundamentalnego nierozumienia istoty kryptowaluty, jej wartości jako środka rozwiązującego problemy ekonomiczne. Ostatni rok który charakteryzował się bardzo dynamicznymi wzrostami cen kryptowalut przyciągnął do rynku wielu nowych inwestorów którzy kierowani chęcią szybkiego zysku radośnie bez ładu i składu inwestowali w co popadnie, bez chęci zrozumienia podstawowych pojęć czy mechanizmów którymi rządzą się kryptowaluty. Bez tej wiedzy, osoba taka nie jest w stanie rzetelnie ocenić wartości danej waluty, nie rozumie także zależności zachodzących między poszczególnymi tokenami.

Czytaj także:  Jak kupić bitcoin? Jak zacząć inwestować w Bitcoin?

Wniosek: Jeśli inwestujesz w jakąś kryptowalutę, MUSISZ rozumieć jakie problemy rozwiązuje, jakie funkcje spełnia inaczej obstawianie danego coina, to czysta loteria.

Jak widać na powyższych przykładach rynek kryptowalut jest bardzo niestabilny i podatny na wszelkiego rodzaju newsy. Widzimy jak łatwo można kilkoma informacjami wprowadzić zamieszanie  sina rynku. Jak zatem przeciwdziałać tak nagłym spadkom? Jeżeli ktoś bardzo wierzy newsom, to należy je śledzić na bieżąco i pozyskiwać informacje z kilku różnych źródeł.  Nie oszukujmy się, nie ma na świecie w pełni niezależnych portali. Portale branżowe nie chcą siać paniki dlatego bardzo ostrożnie i zdawkowo informują o ważnych wydarzeniach aby nie powodować paniki na rynkach, z drugiej strony mamy portale „ekonomiczne”, którym, zdaje się bardzo zależy na utrzymaniu obecnego kształtu świata finansów. Portale te często szukają sensacji co i rusz obwieszczając śmierć kryptowalut i ciesząc się ze spadków wyolbrzymiając każde wahanie na rynku. Sposobem na zminimalizowanie niepewności oraz maksymalizację pewności ruchów jest samoedukacja kryptowalutowa. Rynek ten jest niezwykle młody i dynamiczny, jest cała masa opracowań na temat kryptowalut, trzeba tylko chcieć poświęcić nieco czasu na przyswajanie sobie informacji aby uniknąć kosztownych i nieprzemyślanych decyzji.

Obejrzyj video!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *