Ripple
Co to jest Ripple?
W artkule przeczytasz:
Ripple to sieć komputerów, które wykorzystują algorytm Consensus Ripple do rozliczania i rejestrowania transakcji w bezpiecznej, rozproszonej bazie danych Ripple Consensus Ledger (RCL). Ze względu na rozproszony charakter, RCL oferuje niezmienność transakcji bez operatora centralnego. RCL zawiera wbudowaną wymianę walut, a algorytm wyszukiwania ścieżek znajduje konkurencyjne kursy wymiany w księgach zamówień i parach walut.
Ripple początki
Poprzednik protokołu płatności XRP, Ripplepay, został po raz pierwszy opracowany w 2004 r. Przez Ryana Fuggera, twórcę stron internetowych z Vancouver. Fugger wpadł na ten pomysł podczas pracy nad lokalnym systemem wymiany walut. Jego zamiarem było stworzenie systemu monetarnego, który byłby zdecentralizowany i mógłby skutecznie umożliwić osobom i społecznościom tworzenie własnych pieniędzy. Pierwsza wersja systemu Fuggera, RipplePay.com, zadebiutowała w 2005 r. Jako usługa finansowa w celu zapewnienia bezpiecznych opcji płatności członkom społeczności internetowej za pośrednictwem globalnej sieci.
Ripple – dalsze prace nad projektem:
Dalsze prace nad koncepcją nowego systemu Jed McCaleba z sieci eDonkey. eDonkey który został zaprojektowany i zbudowany przez Arthura Britto i Davida Schwartza. W maju 2011 r. Rozpoczęto opracowywanie systemu cyfrowej waluty, w którym transakcje weryfikowano w drodze konsensusu między członkami sieci, a nie w procesie wydobywczym stosowanym przez bitcoin, który opiera się na księgach blockchain.
Ta nowa wersja systemu Ripple została zatem zaprojektowana w celu wyeliminowania zależności bitcoinów od scentralizowanych giełd, zużywania mniejszej ilości energii niż bitcoin i wykonywania transakcji znacznie szybciej niż bitcoin. Chris Larsen, który wcześniej założył firmy pożyczkowe E-Loan i Prosper, dołączył do zespołu w sierpniu 2012 r. Razem z McCaleb i Larsen zwrócili się do Ryana Fuggera z pomysłem na cyfrową walutę. Po rozmowach z długoletnimi członkami społeczności Ripple, Fugger przekazał im cugle projektu. We wrześniu 2012 r. Zespół był współzałożycielem korporacji OpenCoin lub OpenCoin Inc.
OpenCoin rozpoczął opracowywanie nowego protokołu płatności o nazwie Ripple Transaction Protocol (RTXP) opartego na koncepcjach Ryana Fuggera. Protokół Ripple umożliwia natychmiastowy i bezpośredni transfer pieniędzy między dwiema stronami. W związku z tym protokół może ominąć opłaty i czas oczekiwania tradycyjnego systemu bankowości korespondenckiej. Co za tym idzie, dowolny rodzaj waluty może być wymieniony, w tym: USD, euro, RMB, jen, złoto, mile lotnicze i rupie.
Aby utrzymać bezpieczeństwo, OpenCoin zaprogramował Ripple, aby opierał się na wspólnej księgowości, która jest „zarządzana przez sieć niezależnych serwerów walidujących, które stale porównują swoje rekordy transakcji.” Serwery mogą należeć do każdego, w tym do banków lub użytkowników prywanych. Firma stworzyła również własną formę waluty cyfrowej o nazwie XRP w sposób podobny do bitcoin, używając waluty, aby umożliwić instytucjom finansowym przekazywanie pieniędzy z nieznacznymi opłatami i krótkim czasem oczekiwania.
Ripple historia rozwoju:
Wśród pierwszych inwestorów OpenCoin byli Andreessen Horowitz i Google Ventures. W dniu 1 lipca 2013 r. XRP Fund II, LLC (obecnie nazywany po prostu XRP II) został włączony w całości do społki OpenCoin z siedzibą w Południowej Karolinie. Następnego dnia Ripple ogłosił połączenie bitcoin i protokołów XRP za pośrednictwem mostu Bitcoin. Bitcoin Bridge umożliwia użytkownikom programu Ripple wysyłanie płatności w dowolnej walucie na adres bitcoin. Firma Ripple nawiązała również współpracę z takimi firmami, jak ZipZap.
W dniu 26 września 2013 r. OpenCoin Inc. zmieniła nazwę na Ripple Labs Inc., Chris Larsen pozostał na stanowisku dyrektora generalnego. Tego samego dnia, serwer referencyjny i klient Ripple stały się darmowym oprogramowaniem, wydanym jako open source zgodnie z warunkami licencji ISC. Ripple Labs nadal było głównym źródłem kodu dla systemu weryfikacji konsensusu za Ripple, który może „integrować się z istniejącymi sieciami banków”.
2013
W październiku 2013 r. Firma Ripple nawiązała współpracę z ZipZap, w prasie pisano o tej współpracy jako o zagrożeniu dla Western Union.
Od 2013 r. Coraz więcej instytucji finansowych przyjmuje protokół do „oferowania alternatywnej opcji przekazu” konsumentom. Ripple pozwala na płatności transgraniczne dla klientów detalicznych, korporacji i banków i instytucji finansowych, a słowa Larsena że
„Ripple upraszcza proces wymiany poprzez tworzenie bezpośrednich i przejrzystych przelewów, w których nie trzeba wprowadzać opłacat bankowych. „
były szeroko cytowane w mediach. Pierwszym bankiem, który skorzystał z usługi Ripple był Fidor Bank w Monachium, który początku 2014 r ogłosił współpracę z Ripple. Fidor jest bankiem internetowym z siedzibą w Niemczech. W ślad za nim poszły Cross River Bank z siedzibą w New Jersey i CBW Bank z siedzibą w Kansas.
2014
Do 2014 r. Firma Ripple Labs brała udział w kilku projektach rozwojowych związanych z protokołem, udostępniając na przykład aplikację kliencką na iOS dla iPhone’a, która pozwala użytkownikom iPhone’a wysyłać i odbierać dowolne waluty za pośrednictwem swoich telefonów. Aplikacja tan iestety już nie istnieje.
W lipcu 2014 r. Ripple Labs zaproponował Codius, projekt opracowania nowego inteligentnego systemu kontraktów, który jest „agnostykiem języka programowania”.
Do grudnia 2014 roku, Ripple Labs rozpoczął współpracę z globalną siecią płatności Earthport, łącząc oprogramowanie Ripple z systemem płatności Earthport. Klientami Earthport są banki takie jak Bank of America i HSBC, działające w 65 krajach. Partnerstwo oznaczało pierwsze globalne użycie sieci protokołu Ripple. Tylko w grudniu 2014 r. Cena XRP wzrosła o ponad 200%, pomagając firmie Ripple przeskoczyć litecoin, aby stać się drugą co do wielkości kryptowalutą, i ustalając kapitalizację rynkową Ripple na blisko pół miliarda dolarów.
2015
W lutym 2015 r. Fidor Bank ogłosił, że użyje protokołu Ripple do wdrożenia nowej międzynarodowej sieci przekazów pieniężnych w czasie rzeczywistym, a pod koniec kwietnia 2015 r. ogłoszono, że Western Union planuje „eksperymentować” z Ripple.
Pod koniec maja 2015 r. Commonwealth Bank of Australia ogłosił, że będzie eksperymentować z XRP w odniesieniu do transferów międzybankowych. Od 2012 r. przedstawiciele Ripple Labs zyskują poparcie dla rządowej regulacji rynku kryptowalut, twierdząc, że regulacje pomagają firmom rozwijać się.
W dniu 5 maja 2015 r. FinCEN nałożył grzywnę na Ripple Labs i XRP II w wysokości 700 000 USD za naruszenie ustawy o tajemnicy bankowej , opartej na uzupełnieniu ustawy o przestępstwach finansowych w 2013 r. Firma Ripple Labs zgodziła się podjąć kroki naprawcze w celu zapewnienia przyszłej zgodności, która obejmowała umowę dotyczącą wyłącznie transakcji XRP i „Ripple Trade” poprzez zarejestrowane firmy świadczące usługi pieniężne (MSB), między innymi umowy takie jak wzmocnienie protokołu Ripple. Ulepszenie nie zmieni samego protokołu, ale zamiast tego doda monitorowanie transakcji AML do sieci i usprawni analizę transakcji.
2016
23 września 2016 r. Firma Ripple ogłosiła utworzenie pierwszej grupy międzybankowej do obsługi płatności globalnych w oparciu o rozproszoną technologię finansową. Od kwietnia 2017 r. członkami sieci zwanej Globalną Grupą Sterującą Płatnościami (GPSG) są Bank of America Merrill Lynch, Kanadyjski Imperial Bank of Commerce, Mitsubishi UFJ Financial Group, Royal Bank of Canada, Santander, Standard Chartered, UniCredit i Westpace Korporacja bankowa.
Grupa będzie „nadzorować tworzenie i utrzymywanie reguł transakcji płatniczych za pośrednictwem usługi Ripple, sformalizowane standardy działania za pomocą usługi Ripple i inne działania wspierające wdrażanie możliwości płatności za pomocą usługi Ripple”.
Ripple obecnie
W dniu 29 grudnia 2017 r. XRP stała się na krótko drugą co do wielkości krypto walutą, z kapitalizacją rynkową w wysokości 73 mld USD.
Cechy Ripple:
Główne cechy płatności Ripple:
Rozpowszechniane:
- Bezpośrednia rozrachunek z rachunkiem bez operatora centralnego
- Zdecentralizowany światowy rynek konkurencyjnych walut
Bezpieczne:
- Transakcje są podpisywane kryptograficznie za pomocą ECDSA lub Ed25519
- Możliwości wielu podpisów
Skalowalne:
- Zdolność do przetwarzania światowych wielkości płatności transgranicznych
- Łatwy dostęp do płynności poprzez konkurencyjny rynek walutowy

Ripple – Płatności transgraniczne
Ripple umożliwia bankom rozliczanie płatności transgranicznych w czasie rzeczywistym, z przejrzystością od końca do końca i po niższych kosztach. Banki mogą same zapewnić płynność dla FX lub czerpać je od stron trzecich.
Wraz ze wzrostem liczby użytkowników korzystających z usługi Ripple rośnie liczba walut i kontrahentów. Dostawcy płynności muszą prowadzić rachunkowość z każdym kontrahentem dla każdej waluty – kapitałochłonne i czasochłonne przedsięwzięcie, które rozsiewa płynność. Ponadto, niektóre transakcje, takie jak egzotyczne transakcje walutowe, będą wymagały wielu podmiotów handlowych, które każda warstwa kosztuje transakcję. Cienka płynność i wiele pośredniczących podmiotów handlowych utrudnia konkurencyjne ceny.

XRP jako waluta pomostowa
Ripple może łączyć nawet egzotyczne pary walutowe bezpośrednio przez XRP. Podobnie jak w przypadku USD na dzisiejszym rynku walutowym, XRP pozwala dostawcom płynności skupić się na oferowaniu konkurencyjnych kursów walutowych na mniejszej liczbie par i dodaniu głębi do książek zamówień. W przeciwieństwie do USD, handel za pośrednictwem XRP nie wymaga rachunków bankowych, opłat serwisowych, ryzyka kontrahenta ani dodatkowych kosztów operacyjnych. Korzystając z XRP, dostawcy płynności mogą specjalizować się w niektórych korytarzach walutowych, obniżać koszty operacyjne, a ostatecznie oferować bardziej konkurencyjne ceny FX.
Kurs Ripple:
Według stanu na 9 stycznia 2018 r. XRP jest trzecią największą monetą pod względem kapitalizacji rynkowej.
Gdzie kupić Ripple?
Ripple możesz kupić na giełdzie Binance (szczegóły TUTAJ).