Kopanie kryptowalut

RANKING 2019: Jaka karta do kopania kryptowalut?

Jaka karta do kopania kryptowalut?
Polub nas:

Jaka karta do kopania kryptowalut – ranking kart graficznych

Jeśli zadajesz sobie pytanie, jaka karta jest najlepsza do kopania kryptowalut, to zapraszam do lektury. Jeśli chcesz zobaczyć co oferował rynek kart graficznych w zeszłym roku, polecam Ci ten wpis.


Aktualnie najlesze, moim zdaniem karty do kopania kryptowalut to:

 • AMD Radeon RX Vega 56
 • Nvidia GTX 1080 Ti
 • AMD Radeon RX580/480
 • AMD Radeon RX570/470
 • Nvidia GeForce GTX 1070
 • Nvidia GeForce GTX 1060

Ten artykuł przeznaczony jest dla każdego kto zamierza budować koparkę kryptowalut, albo poprostu poszukuje karty do kopania. Jak zapewne wiesz, znalezienie dobrej karty do kopania ethereum lub każdej innej kryptowaluty, ze względu na ogromny popyt, może być nie lada wyzwaniem. 

Ze względu na wysoki popyt na karty graficzne zarówno na rynku gamingowe jak i wydobycia kryptowalut ceny kart graficznych poszły mocno w górę, a ich dostepność zmalała. Kompensując wzrost popytu i wymagania górnicków firmy starają się rozdzielić dwa rynki (górniczy i gamingowy) wypuszczając wersje kart graficznych dedykowane górniko. Karty te nie posiadają zazwycza graficznych portów out, co kompensują nieco niższą ceną. Życie pokazuje jednak, że ten krok nie je

Wybierając najlepszą kartę do kopania Ethereum czy jakijkoliek innej kryptowaluty, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. przede wszystkim należy sprawdzić zużycie oraz koszty związane z poborem energii dzięki czemu będziesz mógł skutecznie określić koszty generowane przez swoją koparkę.no to skuteczna kalkulacja jest niezbędna w celu określenia szybkości i wysokości zwrotu z inwestycji. Wszystkie poniższe modele kart są aktualnie wykorzystywane w koparkach i z sukcesem zostały sprawdzone w boju, można powiedzieć że są to pewniaki w swoich kategoriach.

Jaka karta do kopania kryptowalut?

Jaką kartę do kopania wybrać?

Stworzyłem porównanie najlepszych kart graficznych do kopania etherium i nie tylko. Mam nadzieję, że poniższe zestawienie pozwoli ci wybrać najlepszą dla Ciebie kartę. Oto krótki przegląd kryteria futryny kierowaliśmy się w tym artykule. nazwa nieważne która firma wyprodukuje kartę czy będzie to nvidia czy AMD nazwa chipsetu pozostanie taka sama na przykład RX 480.

Mimo że chipset jest ten sam niektórzy producenci dorzucają od siebie coś ekstra. Na przykład MSI gaming x posiada doskonałe chłodzenie ale także najwyższą cenę. inne odmiany karty z tym chipsetem mogą mieć lepsze osiągi niż stokowe karty innych producentów z tym chipsetem.

Jaka karta do kopania kryptowalut? Kryteria wyboru

Pobór mocy – podawana w Watach – ilość prądu na wyjściu jaką zużywa karta podczas pracy.

Wydajność (hash rate) – podawana w Mh/s – moc obliczeniowa jaką osiąga kartę w idealnych warunkach. Niekiedy wartość ta będzie podawana w przedziałach przedziały to będą zależeć od podkręcenia karty w flashowania biosu oraz zmiany w zasilaniu.

Jako dodatkowy współczynnik wyboru u wszystkich polecam stworzyć poprzez podzielenie hash rate przez pobór mocy. Nowsze karty są zazwyczaj bardziej wydajne niż starsze modele. Jest to najważniejszy współczynnik ponieważ koszty elektryczności to koszt stały każdego górnika jest on niezwykle istotnym elementem przy ocenie opłacalności inwestycji. Im bardziej wydajna karta tym szybciej pokryjesz swoje wydatki na inwestycje.

Jeśli masz zamiar używać karty AMD to aby uzyskać jak najlepszy wynik musisz ściągnąć sterownik AMD block chain. Bez tego sterownika doświadczysz ogromnych spadku wydajności zarówno na starych jaki na nowych kartach. Wielu użytkowników kart AMD edytuje BIOS aby uzyskać lepsze wyniki w kopaniu przy zużyciu niższej energii. Jest to zaawansowany proces którego powinieneś podejmować się tylko i wyłącznie w momencie gdy wiesz co robisz należy jednak pamiętać że to działa nie może zwiększyć zdolności wydobywczy karty do 50%.

Najlepsza karta do kopania kryptowalut – zestawienie

AMD Radeon RX Vega 56

Zużycie energii: 190 W

Hashrate:  31 Mh/s

VRAM: 8 GB HBM2

AMD Radeon RX Vega 64 to karta która po prostu zdominowała rynek górniczy. AMD Radeon RX Vega 56 osiąga tak doskonałe wyniki w kopaniu ze względu na swój procesor o prędkości 1,156MHz. Radeon RX Vega 64 jest wyposażony również w 8 GB pamięci przez co w niej potencjał karty górnicze wzrasta jeszcze bardziej. Na ustawieniach fabrycznych karta może kopać ethereum z szybkością 33 MH/s zużywając 200 watów energii, ale po delikatnym podkręceniu wielkość wydobycia może wzrosnąć do 41 MH/s a zużycie energii może spaść do poziomu 135 watów. Ta karta to potwór. Niestety z wielką mocą przychodzi dużo zużycia energii karta pobiera 210 watów i nadaje się głównie w miejscach gdzie jest dostęp do taniej energii elektrycznej. Karta ta stopniowo zdobywa coraz większą popularność przez co jest coraz trudniej dostępne. Radeon RX Vega 64  znikają z półek jak ciepłe bułeczki dlatego jeśli gdzieś ją znajdziesz nie wahaj się i kupuj od razu.

Plusy:

 • Jest to najnowsza karta ze stajni AMD.
 • Zarówno RX Vega 56 jak i RX Vega 64 posiadają 8 gb ramu i mają bardzo zbliżone osiągi wydobywcze.
 • tak mocne karty długo trzymają wartości mogą być później odsprzedane bez straty wartości.
 • na tych kartach można kopać inne waluty doskonale poradzą sobie z algorytmami monero i zcash

Minusy:

 • Są to drogie karty dlatego będzie trzeba trochę dłużej poczekać na zwrot z tej inwestycji.
 • Karty grzeją się nieco bardziej niż poprzednia generacja.
 • Karty te są trudno dostępne
Najlepsza karta do kopania kryptowalut - AMD Radeon RX Vega 56
AMD Radeon RX Vega 56

Nvidia GTX 1080 Ti

Zużycie energii: 150W – 250W

Hashrate: 35-40 Mh/s

VRAM: 11 GB GDDR5

Nvidia GTX 1080 Ti jest w stanie dostarczyć moc obliczeniową na poziomie 32mh/s z prędkością 1,480Mhz. Karta wyposażona jest w 11GB GDDR5X dzięki czemu uplasowała się na drugim miejscu w tym zestawieniu. Problem przegrzewania się karty został rozwiązany przez projektantów za pomocą systemu chłodzenia EVGA iCX który skutecznie niweluje problem wysokiej temperatury. Tak jak poprzedniczka, ta karta jest niezwykle prądożerna i potrafi zużyć do 250W podczas pracy.  Na ten moment Nvidia GTX 1080 Ti jest najpotężniejszą kartą do kopania kryptowalut, posiadanie jej w swojej koparce daje mocną przewagę nad konkurencją. Jest to także doskonała karta do grania w gry 4K, i cieszy się niezwykłą popularnością w środowisku gamingowym. Nvidia GTX 1080 Ti jest doskonałym wyborem dla wymagającego górnika, jej moc obliczeniowa i zużycie energii mocno odbiegają od reszty kart na rynku.

Zalety:

 • Jest to najmocniejsza karta Nvidii na rynku
 • Najmocniejsza ale i najbardziej prądożerna karta jaką można zamontować do koparki
 • Uniwersalna – nadaje się do kopania praktycznie każdej kryptowaluty

Wady:

 • Drogie – 6 kart Nvidia GTX 1080 Ti, to ekwiwalent 3 – 4 koparek zbudowanych na kartach RX 470.
 • Nie nadaje się zbytno do kopania Ethereum mimo, że cena tej karty jest dwukrotnie wyższa niż gtx 1070 to jej osiągi nie są znacząco wyższe.
Jaka karta do kopania kryptowalut? Nvidia GTX 1080 Ti
Jaka karta do kopania kryptowalut? Nvidia GTX 1080 Ti


AMD Radeon RX580/480

Zużycie energii: 100W-250W

Moc obliczeniowa: 20-30 Mh/s

VRAM: 4 and 8GB GDDR5

AMD Radeon RX580 jest najpopularniejszą kartą do kopania wszechczasów, przez co trudno ją gdziekolwiek dostać.  Karta posiada zegar 1,257 Mhz oraz 8B of GDDR5 Ram. Zużycie energii przez tę kartę jest na poziomie 185 W. Karta może wyciągnąć średnio 29mh/s

Rx580 jest doskonała alternatywą dla GTX 1070, mimo, że jest dużo od niej tańsza. Porównując ją z GTX 1070 który także posiada procesor 1,257MHz oraz 8 GB GDDR5 RAM , Radeon RX580 zużywa mniej energii. Dzięki swojemu balansowi pomiędzy zużyciem energii a mocą obliczeniową, mogę nazwać tę kartę logicznym wyborem do każdej koparki.

Rx480 posiada nieco wolniejszy niż w Rx580 procesor (1,120 MHz) ale jest także tańsza i posiada całkiem wysoki hash rate na poziomie 28mh/s

Zalety:

 • Seria Rx 480/580 to starszy brat doskonałej serii RX470/570. W serii Rx 480/580, mimo, że posiada zbliżoną moc obliczeniową do poprzedników, ulepszone zarządzanie energią.
 • Można nią kopać wiele kryptowalut także Zcash oraz Monero

Wady:

 • Kosztuje prawie tyle samo co seria RX 470/570
Jaka karta do kopania kryptowalut? AMD Radeon RX580_480
Jaka karta do kopania kryptowalut? AMD Radeon RX580_480


Nvidia GeForce GTX 1070

Zużycie energii: 150W – 225W

Hashrate: 25 – 32 Mh/s

VRAM: 8 GB GDDR5

Jeśli poszukujesz najlepszej karty do kopania, musisz brać pod uwagę The Nvidia GeForce GTX 1070. Karta ta jest wyposażona w 8GB GDDR5 ram oraz w procesor o szybkości 1,506 MHz. Tak arta zużywa 150W zapewniając równowagę pomiędzy zużyciem energii a wydajnością. Karta generuje 30mh/s bez specjalnie wysokiego zużycia energii. The GTX 1070 jest świetną propozycją dla każdego kto poszukuje dużej mocy obliczeniowej (ok 30mh/s) i relatywnie niskiego zużycia energii (150W). Kart ata może być także użyta z powodzeniem jako karta do gier. Prędkośc procesora to ok 8108 MHz, karta posiada także 3 display porty oraz 1 HDMI 2.0. Okres gwarancji wynosi 3 lata. Jeśli chcesz zająć się górnictwem długookresowo, to zdecydowanie jest to najlepsza propozycja.

Zalety:

 • Ogólnie dobra karta, doskonała nie tylko do kopania Ethereum ale także Zcash, VTC i wielu innych walut

Wady:

 • Droga! Ale jeśli znajdziesz ją w dobrej cenie nie wahaj się, bierz od razu!
Jaka karta do kopania kryptowalut? Nvidia GeForce GTX 1070
Jaka karta do kopania kryptowalut? Nvidia GeForce GTX 1070

Radeon Rx 570/470

Radeon Rx 570  

Zużycie energii:  125 W

Hashrate: 22 Mh/s 

VRAM: 4 and 8GB GDDR5

Radeon Rx 470 

Zużycie energii: 120 W

Hashrate: 21 Mh/s

VRAM: 4 lub 8GB GDDR5

Wersja dla górników pozbawiona wejść video dostępna w dwóch wersjach 4 i 8 GB GDDR5. Producent chwali się, że karta ta ma doskonałe osiągi przy małym zużyciu energii. Karta Radeon Rx wyposażona została w system chłodzenia znany z serii Sapphire Nitro, więc o kwestię kultury pracy raczej nie ma się co martwić. Taktowanie w trybie Boost dla wszystkich modeli wynosi 1236 MHz. Nie ma też różnic jeśli chodzi o zegar dla pamięci GDDR5 – częstotliwość to 1750 MHz (efektywnie 7 Gb/s). Modele z pamięcią Samsunga mają oferują wyższą wydajność podczas kopania, ale są też nieco droższe niż standardowe wersje:

 • RX 470 4 GB Mining: 23 – 26 MH/s przy 122 W
 • RX 470 4 GB Mining (Samsung): 24 – 27 MH/s przy 122 W
 • RX 470 8 GB Mining: 24 – 27 MH/s przy 128 W
 • RX 470 8 GB Mining (Samsung): 25 – 28 MH/s przy 128 W

Zalety:

 • Najbardziej energooszczędna seria z wymienionych tutaj modeli
 • Używając odpowiedniego chłodzenia, podkręcania procesora oraz odpowiedniego zasilania można w optymalnych warunkach wycisnąć nawet 30Mh/s przy zaledwie 70-80W

Wady:

 • Niestety karty te nie nie są zbyt elastyczne jeśli chodzi o inne kryptowaluty. Doskonale sprawdzają się do kopania Ethereum, ale może być problem z innymi skryptami.
 • Jeśli Ethereum ruszy w kierunku Proof of Stake, można spodziewać się zalewu rynku tanimi używanymi kartami.
Najlepsza karta do kopania kryptowalut? Radeon Rx 470
Najlepsza karta do kopania kryptowalut? Radeon Rx 470
Najlepsza karta do kopania kryptowalut? Radeon Rx 470
Najlepsza karta do kopania kryptowalut? Radeon Rx 470

Nvidia GeForce GTX 1060

Zużycie energii: 60W – 150W

Hashrate: 18 – 25 Mh/s

VRAM: 3/6 GB GDDR5

Nvidia GeForce GTX 1060 to ekonomiczna karta dla początkujących górników, którzy nie chcą od razu inwestować góry gotówki w najmocniejsze karty. Tak karta procesor o częstotliwości 1,506MHz i jest wyposażona w zalezności od wersji w 3 lub 6 GB GDDR5. Zużycie energii to średnio 120W, nie jest zbyt energożerna a więc koszty utrzymania nie należą do najwyższych.

Zalety:

 • Jeśli celujesz w karty Nvidii, to jest podstawowy model od którego powinieneś zacząć. Jest to model relatywnie tani, i świetnie nadaje się do Ethash.
 • Nie ulega degradacji wydajności
 • Jeśli chcesz kopać Ethereum powinieneś wybrać wersję 6GB
 • Karta ma małe zużycie energii
 • Doskonale nadaje się do kopania Zcash

Wady:

 • Ograniczona ilość kart podłączonych do koparki
Jaka karta do kopania kryptowalut? Nvidia GeForce GTX 1070
Jaka karta do kopania kryptowalut? Nvidia GeForce GTX 1070

 

Jaka karta do kopania kryptowalut – podsumowanie

 • Nie ważne na którą kartę się zdecydujesz, najpierw wykonaj porządny research na temat sprzedawców, tylko wtedy będziesz mógł ocenić realne koszty inwestycji a co za tym idzie.
 • Dobre rozeznanie to prawidłowe założenia pozwalające obliczyć ROI oraz czas po jakim zaczniesz liczyć zyski.
 • Pamiętaj także aby odpowiednio dobrać zasilanie do koparki, niektóre koparki będą wymagały podwójnych zasilaczy. Koparka w setupie 6 x RX 470 prawdopodobnie nie będzie wymagać zasilacza o mocy większej niż 1200W, jednak koparka zbudowana na 6 ciu kartach 1080 ti będzie wymagała  2 lub nawet 3 takich zasilaczy.

Budżet:

 • Jeśli stać Cię idz w GTX 1080Ti bez namysłu.
 • Jeśli szukasz najlepszego sprzętu na rynku to Twoim wyborem powinna być karta AMD Radeon RX Vega 56.
 • Jeśli jednak nie wygrałeś miliona w totka, lub masz średni budżet to powinieneś wybrać RX 580 lub RX 480. Dane przytoczone przeze mnie to stockowe zużycie energii i moc obliczeniowa. Jest wiele sposobów zwiększania wydajności np: podkręcenie, obniżenie napięcia zmiana sterowników i firmawe.

Na zakończenie życzę Wam i stabilnego wydobycia i wysokich zysków z kopania.

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Polub nas:
Skrót artykułu

You may also like