Giełdy kryptowalut - którą wybrać?
27 Mar

Giełdy kryptowalut

Wkraczając w świat kryptowalut pierwsze kroki zapewne skierujesz w stronę giełdy kryptowalut. Giełda kryptowalut to miejsce na którym możesz zamienić waluty FIAT na kryptowaluty. Istnieją dwa główne rodzaje giełd kryptowalut:

Pierwsza polska giełda kryptowalut
  • Pierwszy rodzaj wymiany to to, co większość ludzi nazywa wymianą fiducjarną. To wymiana, która umożliwia bezpośredni transfer na giełdę waluty Fiat (euro, dolary czy większości walut wspieranych przez rząd), po czym umożliwia zakup kryptowalut za walutę FIAT. Na takich giełdach możemy kupić pary np.: BTC/PLN, ETH/PLN. Do giełd na których można wymieniać walutę FIAT na kryptowaluty jest giełda Bitbay.
  • Drugi rodzaj giełd kryptowalut to giełdy, które umożliwiają wzajemną wymianę kryptowalut na inne kryptowaluty. Giełdy te nie obsługują walut FIAT, dlatego abu grać na tych giełdach musisz najpierw dokonać zakupu wybranych kryptowalut za walutę FIAT, a potem przelać te środki na inną giełdę obsługującą pary ETH i/lub BTC. Najczęściej spotykanymi parami na tych giełdach są Bitcoin i Ethereum. Do takich giełd należy np. Binance

W zależności od tego jaką kryptowalutą jesteś zainteresowany, będziesz musiał skorzystać z wybranej giełdy. Aby uzyskać większości kryptowalut, będziesz musiał założyć konto na obu giełdach. Każda giełda posiada swoje zalety i wady, więc giełda która pasuje jednej osobie innej może nie pasować.

Czytaj także:  Bitcoin jak karta kredytowa

Przed wyborem giełdy kryptowalut, powinieneś zadać sobie kilka podstawowych pytań:

  • Jak bezpieczna jest strona i serwer? Bezpieczniejsze giełdy są lepsze.
  • Jaki jest wolumen obrotu na danej giełdzie? Im wyższy wolumen, tym lepiej.
  • Jakie są opłaty za wymianę? Im niższe tym lepiej.
  • W jaka jest obsługa klienta na danej giełdzie?
  • Jakie pary walutowe są dostępne?
  • Ile jest różnych opcji płatności?
  • Czy giełda jest przyjazna dla początkujących?

Giełdy kryptowalut – Binance

Binance jest jedną z nowszych giełd. Binance posiada jedne z najwyższych obrotów w parach handlowych i ogromną ilość monet dostępnych do kupienia. Ma siedzibę w Hongkongu, a biura znajdują się w kilku innych krajach, takich jak Japonia i Chiny. Giełda jest dostępna dla wszystkich krajów i stanów USA. Na giełdzie można grać bez weryfikacji – zakładasz konto, przelewasz środki i handlujesz.

Binance - największa giełda Altcoin
Binance – największa giełda Altcoin

 

Giełdy kryptowalut – Cryptopia

Cryptopia jest giełdą nowozelandzką, która ma ogromną ilość dostępnych kryptowalut. Zawiera pary handlowe takie jak: Bitcoin, Litecoin i Tether. Cryptopia obsługuje wszystkie kraje i pobiera opłaty transakcyjne w wysokości 2,2%. Na giełdzie można grać bez weryfikacji – zakładasz konto, przelewasz środki i handlujesz.

Giełdy kryptowalut – Bitbay

To największa i najstarsza polska giełda kryptowalut. Można na niej grać parami FIAT (PLN,USD, EUR). Do dyspozycji mamy najpopularniejsze na świecie kryptowaluty: Bitcoin, Erhereum, Lisk, Litecoin, Bitcoin Cash, Ripple, Dash, Bitcoin Gold. Giełda charakteryzuje się bardzo dobrą obsługą klienta, największym w Polsce wolumenem obrotów. Gra na tej giełdzie wymaga potwierdzenia rejestracji.

Czytaj także:  Kryptowaluty - jak je przechowywać?
Bitbay polska giełda kryptowalut
Bitbay polska giełda kryptowalut

Znajdź właściwą giełdę dla swojej lokalizacji

Giełdy kryptowalut - siedziba Bitbay
Giełdy kryptowalut – siedziba Bitbay

Eksperci twierdzą, że jeśli jesteś w Polsce, rozsądnie byłoby wybrać polską giełdę. Następnie poszukaj adresu firmy. Jeśli nie możesz go znaleźć, powinna to być czerwona flaga.

Jeśli nie wiesz, gdzie znajduje się twoja giełda,

„Jeśli zostaniesz zhackowany, bardzo trudno będzie ci znaleźć odpowiednią jurysdykcję, w której powinieneś pozwać ludzi, którzy ukradli twoje pieniądze”

– powiedział Emin Gün Sirer profesor nadzwyczajny informatyki na Uniwersytecie Cornell, który pisze o bitcoinie.

Sprawdź zasady wymiany walut

Nie wszystkie giełdy kryptowaluty akceptują waluty FIAT. Jeśli nie masz jeszcze żadnych kryptowalut w swoim portfelu, musisz znaleźć giełdę, która używa walut fiducjarnych.

Zwróć uwagę na reputację giełdy

Proste wyszukiwanie w Google może podać ciekawe wyniki dotyczące potencjalnych problemów z daną giełdą. Na przykład podczas wyszukiwania „Bitfinex hack” szybko zobaczysz stronę Wikipedii poświęconą temu wydarzeniu. Powinieneś także spróbować porozmawiać z innymi użytkownikami giełdy i zapytać o ich doświadczenia. Fora internetowe są głównym miejsce wymiany informacji na temat wymiany kryptowalut i giełd.

Czytaj także:  Kurs kryptowalut - Czy to koniec spadków?

Potwierdź bezpieczeństwo giełdy

Upewnij się, że giełda utrzymuje większość swoich zasobów w trybie offline. Co najmniej 95 procent aktywów giełdy powinno być w trybie offline, powiedział. Coinbase, na przykład, twierdzi, że trzyma 98 procent funduszy swoich klientów on-line.

Opłaty i „wolumen”

Większość giełd zmusza Cię do ważenia opłat za ochronę, mówią eksperci. Bezpieczniejsze giełdy pobierają wyższą stopę transakcji. Np: amerykańska giełda Coinbase pobiera na przykład opłatę podstawową w wysokości do 4 procent dla wszystkich transakcji, podczas gdy inne giełdy – z mniejszą ilością gwarancji – mogą pobierać zaledwie 0,2 procenta.

Jeśli szukasz dobrej giełdy na początek, to chcesz wybrać giełdę o wysokim wolumenie (możesz sprawdzić giełdy według wolumenu na Coinmarketcap). Większy wolumen, jak mówią eksperci, zwykle prowadzi do wyższej dokładności cen, , ponieważ wymiana przetwarza wiele transakcji naraz, a nie kilka godzin – w trakcie których inwestycje mogą stracić lub zyskać tysiące dolarów.

Giełdy kryptowalutowe – podsumowanie

W powyższym artykule naszkicowałem jedynie wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o działania związane z prześwietlaniem giełd. Każdy z Was musi we własnym zakresie odrobić pracę domową, pamiętajcie, to są Wasze pieniądze i nikt o nie nie zadba równie dobrze co Wy. Jeśli szukacie innych giełd kryptowalut tutaj jest świetny artykuł w którym znajdziecie inne giełdy kryptowalutowe

 

 

Leave A Comment