Czym są kryptowaluty?
Polub nas:

Czym są kryptowaluty?

Czym są kryptowaluty? To pytanie zadaje sobie dzisiaj coraz więcej osób. Od momentu zeszłorocznego boomu, kryptowaluty stały się globalnym zjawiskiem znanym większości ludzi. Choć nadal jest to w pewnym sensie maniakalne i niezrozumiałe dla większości ludzi to centralne instytucje takie jak banki, rządy czy wielkie korporacje zdają sobie sprawę z jego znaczenia i wpływu na globalną gospodarkę.

W 2018 roku ciężko będzie znaleźć bank, dużą firmę księgową czy znaną firmę z branży IT która nabyłaby zainteresowana lub nie prowadziła projektu związanego z technologią blockchain. Thomas Carper, senator USA powiedział tak oto wypowiedział się w temacie kryptowalut:

„Wirtualne waluty, być może przede wszystkim Bitcoin, porwały wyobraźnię niektórych, wśród innych wywołały strach, a całą resztę zdezorientowały.”

Ale poza hałasem i komunikatami prasowymi przytłaczająca większość ludzi – nawet bankierzy, konsultanci, naukowcy i programiści – mają bardzo ograniczoną wiedzę na temat kryptowalut. Często nie potrafią nawet zrozumieć podstawowych pojęć, dlatego postaram się przybliżyć i odpowiedzieć na pytanie czym są kryptowaluty.

Czym są kryptowaluty? Przekręt XXI wieku – czy pieniądze przyszłości?

Wg Wikipedii, kryptowaluty (lub kryptowaluta) to cyfrowy zasób zaprojektowany jako środek wymiany, wykorzystujący szyfrowanie kryptograficzne do zabezpieczania swoich transakcji, kontrolowania tworzenia dodatkowych jednostek oraz weryfikacji transferu aktywów. Kryptowaluty są rodzajem walut cyfrowych, alternatywnych walut i wirtualnych walut. Kryptowaluty wykorzystują kontrolę zdecentralizowaną w przeciwieństwie do scentralizowanego pieniądza elektronicznego i systemów bankowości centralnej. Zdecentralizowana kontrola każdej kryptowaluty działa w modelu zwanym blockchain, czyli publiczną listę transakcji, działającą jako rozproszona księgowość.

Bitcoin, stworzony w 2009 roku, był pierwszą zdecentralizowaną kryptowalutą, ale od tego czasu powstało wiele innych kryptowalut. Są one często nazywane altcoinami, słowo to wywodzi się z języka angielskiego: alt- (alternative) –coin (moneta).

Czym naprawdę są kryptowaluty?

Inwestopedia następująco definiuje pojęcie kryptowaluty: Kryptowaluta to cyfrowa lub wirtualna waluta, która wykorzystuje zapis kryptograficzny dla bezpieczeństwa. Z powodu tej funkcji bezpieczeństwa, Kryptowaluta jest trudna do podrobienia. Cechą kryptowalut  i prawdopodobnie najbardziej charakterystyczną cechą jest jej organiczna natura; nie jest wydawana przez żaden organ centralny, co czyni ją teoretycznie odpornym na interwencje lub manipulacje ze strony rządu.

Jeśli usunąć cały medialny szum wokół kryptowalut i zredukować go do prostej definicji, okaże się, że są to zwykłe cyfrowe wpisy w bazie danych, których nikt nie może zmienić bez spełnienia określonych warunków. Brzmi strasznie? Weź na ten przykład pieniądze na swoim koncie bankowym: czy są czymś  więcej niż wpisami w bazie danych, które można zmienić tylko w określonych warunkach?

Możesz nawet wziąć fizyczne monety czy bankowy: Jakie są inne powody niż ograniczone wpisy w publicznej fizycznej bazie danych, które można zmienić tylko wtedy, gdy dopasujesz odpowiedni warunek np.: fizycznie jesteś właścicielem monet i banknotów? Pieniądze to potwierdzony wpis w jakiejś bazie danych kont, sald i transakcji. Kryptowaluty są dokładnie tym samym tylko, że w postaci cyfrowej.

Anonimowy charakter transakcji kryptowalutowych sprawia, że ​​są one narzędziem dla wielu pozaprawnych działań, takich jak pranie brudnych pieniędzy i uchylanie się od opodatkowania.

Pierwszą krypto walutą, która porwałą publiczną wyobraźnię, był Bitcoin, który został uruchomiony w 2009 roku przez osobę lub grupę znaną pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Sukces Bitcoina zrodził wiele konkurencyjnych kryptowalut, takich jak m.in.: Litecoin, Namecoin i PPCoin.

Zalety i wady kryptowalut

Kryptowaluty: zalety

Kryptowaluty ułatwiają przekazywanie środków między dwiema stronami transakcji; te transfery są ułatwione poprzez użycie kluczy publicznych i prywatnych dla celów bezpieczeństwa. Te transfery środków są dokonywane przy minimalnych opłatach za transakcję, co pozwala użytkownikom uniknąć wysokich opłat pobieranych przez większość banków i instytucji finansowych za przelewy.

Kluczem do sukcesu Bitcoina jest technologia łańcucha bloków (blockchain) , który wykorzystywana jest do przechowywania księgi głównej wszystkich transakcji, które kiedykolwiek były realizowane przy użyciu bitcoinów, zapewniając przejrzystą strukturę danych tej księgi. Wielu ekspertów postrzega ten łańcuch blokowy jako posiadający potencjał do zastosowania w technologiach, takich jak głosowanie online i finansowanie społecznościowe, a główne instytucje finansowe, takie jak JP Morgan Chase, widzą potencjał kryptowalut, pozwalający obniżyć koszty transakcji, usprawniając przetwarzanie płatności.

Kryptowaluty: wady

Ponieważ jednak kryptowaluty są wirtualne i nie mają centralnego repozytorium, równowaga cyfrowej kryptowaluty jeśli kopia zapasowa zasobów nie istnieje, może zostać zachwiana w wyniku awarii komputera. Ponieważ ceny są oparte na podaży i popycie, kurs wymiany kryptowaluty na inną walutę może się znacznie wahać.

Kryptowaluty nie są odporne na ataki hakerskie. W krótkiej historii Bitcoin, firma została poddana ponad 40 kradzieżom, w tym kilku, które przekroczyły milion dolarów wartości. Mimo to wielu obserwatorów przygląda się kryptowalutom jako nadziei, że istnieje waluta, która zachowuje wartość, ułatwia wymianę, jest bardziej przenośna niż twarde metale i jest poza wpływem banków centralnych i rządów.

Na początku boomu kryptowalutowego Bitcoin wydawał się niekwestionowanym liderem. Do początku roku 2017 Bitcoin stanowił ogromną większość kapitalizacji rynkowej całego przemysłu kryptowalut; potem, w przeciągu zaledwie kilku tygodni, Ethereum, Ripple i inne waluty zaczęły, nadrobić zaległości. Podczas gdy Bitcoin wciąż jest liderem, obroty w branży mają wysokie niektórych analityków debatujących, czy kryptowaluty są w rzeczywistości walutami. Niektórzy przewidują, że mogą być jeszcze większe zmiany. Pomiędzy nimi? Pomysł, że kryptowaluty mogą zastąpić gotówkę w całości.

Krytptowaluty: Szanse

Raport Futurism podkreśla niektóre z możliwych sytuacji, jeśli kryptowaluty prześcigną w waluty w pewnym momencie w przyszłości. Ważną kwestią jest to, że kryptowalutami nie można tak łatwo manipulować jak walutą FIAT, głównie ze względu na ich zdecentralizowany i nieuregulowany charakter. Poza tym kryptowaluty mogłyby lepiej wspierać koncepcję podstawowego dochodu, niż byłoby to w przypadku walut. W rzeczywistości niektóre firmy już eksperymentowały z wykorzystaniem kryptowalut jako sposobu dystrybucji uniwersalnego podstawowego dochodu. Co więcej, kryptowaluty mogą pomóc pozbyć się pośredników w codziennych transakcjach gotówkowych. Może to obniżyć koszty dla firm i pomóc konsumentom.

Kryptowaluty: Zagrożenia

Oczywiście w tym scenariuszu są również kryją się ogromne wyzwania i obawy. Jeśli kryptowaluty zastąpią gotówkę pod względem wykorzystania, tradycyjne waluty tracą wartość bez możliwości powrotu. Jeżeli kryptowaluty przejmą całkowicie funkcje które do tej pory spełniają pieniądze, należy opracować nową infrastrukturę, aby umożliwić światu dostosowanie się do nowych standardów płatności. Nieuchronnie pojawiłyby się trudności z przejściem jednego systemu w drugi, ponieważ gotówka może szybko stać się niekompatybilna, pozostawiając wiele osób z bezpowrotnie utraconymi aktywami. Wielkie instytucje finansowe najprawdopodobniej musiałyby walczyć o zmianę sposobu działania.

Czym są kryptowaluty? Podsumowanie

Kryptowaluty i altcoiny stanową ciekawą alternatywe dla pieniądza fiducjarnego. Należy odnotować, że podczas początkowej fazy Bitcoin-manii sporo firm zaczęło akceptować tę kryptowalutę jako środek płatniczy, niestety z czasem ​​lista firm akceptujących tę kryptowalutę kurczyła się, wprowadzając z powrotem sceptycyzm jakoby Bitcoin mógł skutecznie i szybko wyprzeć pieniądz fiducjarny.

[Głosów:5    Średnia:3.8/5]
Polub nas:

You may also like