Cena bitcoin - spadek ceny bitcoin
Polub nas:

Cena bitcoin – przyczyny wahania

Cena bitcoin wciąż zmienia się po burzliwym okresie korekty kryptowaluty. Po osiągnięciu nowego rekordu, gdy przekroczył 19,850 dolarów w połowie grudnia, wtedy też wiele osób zadawało sobie pytanie, „nie nie jest już za późno na inwestowanie w bitcoin?” . Jednakże kurs w ciągu kilku dni spadł gwałtownie, osiągając cenę poniżej 12 000 dolarów. Cena bitcoina wzrosła o ponad 15 procent w ciągu ostatniego miesiąca i o ponad 1400 procent w ciągu ostatniego roku. Należy jednak pamiętać ostatnie mocne wahania ceny które pokazują, jak szybko sytuacja może ulec zmianie. I to nie tylko w wypadku bitcoina. Podobne skoki mogliśmy zauważyć także na innych kryptowalutach.

Cena bitcoin – powody fluktuacji

Mimo że cena bitcoina wzrosła o ponad 1400 procent w 2017 roku, obserwatorzy jeszcze nie znaleźli dobrego uzasadnienia dla jego wzrostu. Niektórzy twierdzą, że cena bitcoin jest wypadkową jego medialnego zasięgu, efektem mocnych wzrostów które musiały przyciągnąć nowych inwestorów chcących się załapać na cyfrową gorączkę złota. Jeszcze inni mówią, że wieloryby bitcoin czerpiące zyski ze strategicznych zakupów i sprzedaży tej kryptowaluty są odpowiedzialne za dzikie i nieprzewidziane wahania cen kryptowaluty. W gąszczu wyjaśnień i spekulacji pojawiło się kilka ciekawych tematów.

Cena bitcoin – znaczenie rynków azjatyckich i inwestorów

Być może mit założycielski bitcoina, który przypisuje Satoshi Nakamoto – libertariańskiemu japońskiemu naukowcowi komputerowemu i kryptografowi – ma coś z tym wspólnego.

Podczas gdy Zachód jest nadal pogrążony w egzystencjalnych debatach na temat roli kryptowalut w swojej gospodarce, azjatyccy inwestorzy i handlowcy entuzjastycznie je przyjęli jako możliwe alternatywy w procesie wymiany. Giełdy w Azji zawsze stanowiły dużą część obrotów bitcoinina.

wahania ceny bitcoin - obroty giełd azjatyckich
wahania ceny bitcoin – obroty giełd azjatyckich

Przykładem może być bardzo wysoki wolumen obrotu bitcoinem zaobserwowany na największych giełdach azjatyckich takich jak Bitfinex i Okcoin, z siedzibą w Tajpej i Chinach. W 2017 r. wykazały się potężną siłą do ustalania cen również dla innych kryptowalut. Na przykład Bithumb, giełda południowokoreańska, systematycznie zwiększa swój udział w rynku kryptowalut w roku 2017 i może pochwalić się największymi obrotami w przypadku kryptowalut, takich jak Ethereum i Ripple. W rzeczywistości ostatnie zyski tych dwóch kryptowalut były napędzane przez azjatyckich inwestorów.

Podczas gdy większość giełd funkcjonuje 24/7, sentyment handlowy na rynkach azjatyckich wydaje się wyznaczać ogólny światowy trend. W rzeczywistości giełdy azjatyckie stały się predyktorem pewnego rodzaju ruchów cenowych w danym dniu na świecie.

Na przykład, efekt domina, gwałtownego wzrostu cen Ripple’a miał swój początek w Bithumb, by następnego dnia stać się drugą co do wartości kryptowalutą na świecie.

Cena bitcoin – Kontrakty terminowe Bitcoin: ogon macha psem

Zazwyczaj ceny kontraktów terminowych przewidują spot prices – przyszłe ceny w momencie zamknięcia kontraktu terminowego. Oczekiwano, że wprowadzenie kontraktów terminowych na bitcoin będzie miało podobny skutek. Powódź inwestorów instytucjonalnych, którzy zwiększają płynność finansową rynków i ich pieniądze inwestowane długoterminowo, miało stabilizować ruchy cen bitcoinaów. Tak się jednak nie stało.
Początkowo ceny były wysokie, ale kontrakty terminowe w dużym stopniu podążały za cenami spot. Wynika to głównie z faktu, że wolumeny transakcji na kontrakty terminowe stanowią niezwykle niewielką część płynności na rynkach bitcoin.

Na przykład kontrahenci kontraktów terminowych bitcoin na giełdach CME i CBOE wymienili kontrakty o łącznej wartości 94,65 mln USD do momentu ich zamknięcia w dniu 29 grudnia 2017 r. wtedy bitcoin miał (w interwale 24-godzinnym) wolumen obrotu w wysokości 12,4 mld USD.

Według miliardera Mike’a Novogratz’a, który zainwestował 30 procent swojej fortuny w kryptowaluty, powiedział, że przejście do instytucjonalizacji bitcoina podąża stabilną i sprawdzoną ścieżką. Oczekuje się, że fundusze ETF Bitcoin będą następne w kolejce. Duży gracz bankowości inwestycyjnej, Goldman Sachs – który działa również jako agent rozliczeniowy kontraktów terminowych w bitcoin – ma w czerwcu założyć dla niego stanowisko handlowe. Zmienność kryptowaluty powinna przyciągać klientów mających na celu arbitraż – zarabianie na różnicy między różnymi kontraktami terminowymi na różnych giełdach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Polub nas: